Yılın Haber Fotoğrafı Ödülü Kemal Aslan’a

0

Reuters muhabiri, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Suudi Konsolosluğu’nda yapılan arama sırasında çektiği fotoğrafla bu ödülü almaya hak kazandı. 

Türkiye’nin en saygın fotoğraf yarışmaları arasında yer alan, TürkiyeFoto Muhabirleri Derneği’nce düzenlenen “Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019” yarışmasında ödül alan fotoğraflar açıklandı. 3 bin 484 fotoğrafın değerlendirildiği organizasyonda jüri, 8 kategoride 2018 yılına damgasını vuran 31 fotoğraf ve 8 fotoğraf serisini ödüle layık gördü.

“Yılın Haber Fotoğrafı” ödülü Reuters’dan Kemal Aslan’ın karesine verildi. Aslan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Suudi Konsolosluğu’nda yapılan arama sırasında çektiği fotoğrafla bu ödülü almayı başardı.

34 yıldır aralıksız olarak düzenlenen yarışmada, “Yılın basın fotoğrafı ödülü” serbest muhabir İlhami Çetin’in, Anadolu Ajansı’nın da yayınlarında yer alan 83 yaşındaki Ali Meşe’yi yanan evinden kurtardığı kedisi ile çektiği kareye verildi.

“Günlük Yaşam Fotoğrafı” ödülü İHA’dan Suat Metin’in Antalya’da polis memuru Taha Yasin Gül ve yanlışlıkla silahla yüzünden vurulduğu aynı şubede çalışan polis memuru Ceren Ekinci’nin düğünün de çektiği fotoğrafa verilirken, “Yılın Portre Fotoğrafı” ise KAFA Dergisinden Dilan Bozyel’in çektiği Türkiye’deki Punklar oldu.

“Yılın Siyaset Fotoğrafı” ödülünü Doğan Haber Ajansı’ndan Cemal Yurttaş, AK Parti mitinginden partililer fotoğrafı ile aldı. “Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı” Ödülünü İHA’dan İsmail Coşkun, Türk denizaltısı önünde yüzen yunus fotoğrafı ile kazandı.

“Yılın Foto Röportajı” ödülüne ise Milliyet gazetesinden Ünal Çam, Suriye’deki hapishane fotoğraflarından oluşan serisi ile aldı.

‘Fotoğrafa yansıyan umut olgusu’

Bu yıl ilk kez yarışmaya dahil edilen AB Özel Kategorisi “Misafir-Mültecilik”, tek fotoğraf ve seri olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Hürriyet gazetesinden Murat Şaka’nın, İstanbul’da çektiği yüzleri gülen mülteci kızlar fotoğrafına jüri, “Fotoğrafa yansıyan umut olgusu” ile birincilik verdi. Aynı kategorinin seri dalında ise Reuters’tan Ümit Bektaş, Türkiye’nin dört bir yanından çektiği mülteci fotoğrafları ile birinci oldu.

Spor ödülü basketbola

“Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülü” Fenerbahçe ile CSKA Moskova arasında oynanan Euro Lig maçından bir basketbol enstantanesi ile EPA’dan Erdem Şahin’in oldu. Aynı kategoride, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in gol sevinci ile Fanatik Gazetesi’nden Murat Akbaş ikincilik, kar üzerinde güreş fotoğrafı ile Reuters’dan Ümit Bektaş üçüncülük ödülü kazandı. Spor Toto Özel Ödülü ise Van’da bir çatıda futbol oynayan çocukların fotoğrafı ile EPA’dan Sedat Suna’nın oldu.

Ara Güler Özendirme Ödülü

Yarışmada ayrıca geçtiğimizEkim ayında kaybettiğimiz usta isim Ara Güler’in adını yaşatmak için üniversiteli bir gence de özendirme ödülü verildi. İletişim fakülteleri ve güzel sanatlar fakültesi fotoğraf bölümü öğrencilerinin katılabildiği kategoride, bin 535 fotoğraf değerlendirmeye alındı.

“Ara Güler Özendirme Ödülü”nün ilki ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü öğrencisi Çağrı İşbilir’in Edirnekapı Surları’nda çektiği fotoğrafa verildi.

Ödüller 12 Haziran’da dağıtılacak

Toplam ödülü 40 bin Lira olan yarışmanın ödülleri Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 35. kuruluş yıldönümü olan 12 Haziran’da sahiplerini bulacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi www.tfmd.org.tr adresinde de görülebilir.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply