Yaşlılarda zatürre riski

0

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Seda Demirel, erişkin aşılamasının büyük önem taşıdığını belirtti.

İREM ECE ÇABUK

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan rapora göre, yaşlılık döneminde yaşanan zatürre vakalarının, bağışıklığın düşük olması nedeniyle ilerleyerek hayatı tehdit edecek boyuta gelebildiği belirtildi. Örgütün 2018 yılında yayınladığı bir diğer raporda ise 2050 yılında 60 yaş ve üstü nüfusun dünya nüfusunun yüzde 22’lerine ulaşacağı açıklandı. Yaş ortalamasının dünya genelinde arttığı ve yaşlılıkla birlikte bağışıklık sisteminin de azaldığı belirtiliyor.

Ağır ve ölümcül olabiliyor

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Seda Demirel, zatürrenin, 65 yaşın üzerindeki yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabileceğini söyledi.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Seda Demirel

Halk arasında kronik bronşit olarak bilinen KOAH hastalarında zatürre riskinin sağlıklı kişilere göre 10 kat artığına dikkat çeken Demirel, “Şeker hastası olan yaşlılarda da riskin arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle 65 yaş üzeri herkese ve 65 yaş altındaki astım ve KOAH hastalarına, şeker hastalarına, kronik iskemik kalp hastalarına ve kalp yetmezliği olanlara, bağışıklığı düşük hastalara, kronik böbrek yetmezliği hastalarına, uygun dönemdeki kanser hastalarına, organ nakli yapılan hastalara, sigara içenlere, alkolizm ve/veya madde bağımlılığı öyküsü olanlara, romatizmal hastalık öyküsü olanlara zatürre aşısı mutlaka uygulanmalıdır” dedi.

Demirel, ayrıca zatürrenin yaşlılarda akciğer, beyin ve eklemleri etkileyebileceğini ve kana karışıp ölümcül olabileceğini de belirtti.

Aşı ücretsiz yapılıyor

Zatürre ve aşılar konusunda bilgi veren Demirel, aşıların Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Sağlığı Merkezleri’nde 2016 yılı itibariyle 65 yaş üstündeki bütün hastalara ve 65 yaş altında olup şeker hastalığı, KOAH, astım, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve bağışıklığı düşük olan erişkin hastaların aşılarının yapılmasının tamamen ücretsiz ve reçetesiz olarak yapılmaya başlandığını da açıkladı.

Aşıların Sağlık Bakanlığı tarafından temin edildiğini, Aile Sağlığı Merkezleri’ne ve aynı zamanda aşıya erişimin mümkün olduğu hastanelere de dağıtıldığını söyleyen Demirel, şunları söyledi:

“Eğer daha önce yapılan aşılar ile ilgili hiçbir kayıt veya bilgi yoksa aşılar tavsiye edilen dozlarda yapılır, tekrar yapılmalarında bir sakınca yoktur. Ekstra dozun hastaya zararı olmayacaktır. İki aşının da yan etkileri çok nadirdir ve bu iki aşı da oldukça güvenlidir.”

Share.

About Author

Muhabir, Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply