Yasemin Adar güreşte madalyayı alan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti

0

Güreşte bir madalya da  Yasemin Adar’dan geldi. Bronz madalya kazanan Yasemin Adar, Türkiye’ye güreşte madalyayı getiren ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti.

Yasemin Adar, Makuhari Messe’deki 76 kilo bronz madalya mücadelesinde Kırgız Aiperi Medet Kyzy ile karşı karşıya geldi. Agresif bir oyun sergileyen milli güreşçi, bir dakika 24 saniyede rakibini tuşla yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında milli güreşçiler Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar’ın bronz madalya almasıyla Türkiye’nin madalya sayısı 96’ya çıktı.

Dünyanın en büyük spor organizasyonunda ilk kez Londra 1908’de temsil edilen Türkiye, Tokyo 2020’ye kadar altı farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz olmak üzere 91 madalya topladı.

Tokyo 2020’de tekvandoda Hakan Reçber ile Hatice Kübra İlgün’in aldığı bronz madalyalarla bu sayı 93’e yükseldi. Milli okçu Mete Gazoz’un bireyselde aldığı altın madalyayla 94’e çıktı.

Kayaalp ve Adar’ın bronz madalya kazanmasıyla Türkiye’nin Tokyo’daki madalya sayısını beşe, toplam Olimpiyat madalya sayısı ise 96’ya yükseldi. Madalyaların 40’ı altın, 25’i gümüş, 31’i bronz.

Share.

About Author

Leave A Reply