Today’s Zaman’a ‘Hakan Fidan baskısı’

0

Gülen cemaati ile hükümete yakın çevreler MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili son günlerde dış başında ortaya atılan iddialar nedeniyle karşı karşıya geldi.

Washington Post ve Jewish Press’te yayınlanan yazıları haberleştirdikleri için “görülmedik bir baskı ve yıpratma kampanyasının hedefi haline getirildiklerini” yazan Gülen cemaatinin İngilizce gazetesi Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, kaleme aldığı 20 Ekim tarihli “Yeni Türkiye bu mu?” başlıklı yazısında AK Parti’yi göz kapalı alkışlamadıkları için düşman muamelesi gördüklerini ve bir bedel ödemekle karşı karşıya olduklarını yazdı.

Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan’ın 19 Ağustos’ta yazdığı “Hava puslu, suskun, gergin ve ağır” başlıklı yazısından 2007 ile günümüzdeki basın özgürlüğünü karşılaştırdığı ve “2007’ye akan darbe arifesi günlerinde mi fikren rahattın, şimdi mi?’ diye sorsalar şöyle cevap veririm; nerde o günler?” dediği bölümlere yazısında yer veren Bülent Keneş, “Batılı standartlarda bir demokrasiye daha da yaklaştırmamış mıydık? Evet, öyle sanıyorduk… Yanılmışız… Hep iyi niyetle yaklaştığımız mevcut hükümetten daha fazla demokrasi ve daha fazla hak özgürlük konusunda beklentilerimizden dolayı uzun süre okurlarımızı da yanıltmışız” ifadelerini kullandı.

İktidarı gözü kapalı alkışlamayan her yayının düşmanlık olarak algılandığını ve yazdıkları nedeniyle tehdit edildiklerini kaydeden Bülent Keneş, “Bünyesinde yayın yaptığım medya grubu her gün şiddeti daha da artan ve daha da çirkinleşen bu tazyiklere ne kadar dayanabilir bilemiyorum” sözlerine yer verdi.

Ağustos ayında Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas da, Today’s Zaman’ın hükümet karşıtlarının sözcüsü haline geldiğini savunan bir yazı kaleme almıştı. Yanıt Zaman gazetesinin genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı’dan gelmişti.

İfadeye çağrılmıştı

Hakan Fidan, mart ayında “Oslo” görüşmelerine katıldığı için KCK soruşturması içinde, ayrı bir soruşturma açılarak ifadeye çağrılmıştı. Fidan’ı ifadeye çağıran savcıların Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilmişti.

MİT Kanunu TBMM’de bir gecede değiştirilirken, Fidan’ın ve diğer MİT mensuplarının görevleri kapsamındaki konularla ilgili ifade vermesi Başbakanlık iznine bağlanmıştı. Fidan ve MİT mensupları böylelikle ifade vermeye gitmemişti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply