Times: Kadınlardan gülmemelerini istedi

0

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın geçen gün yaptığı bir konuşmada, “kadınlar herkesin için kahkaha atmayacak” ifadelerini kullanarak “ahlak” tanımı yapması, İngiliz basınına konu oldu.

Times ‘Şaka değil: Türk lider kadınlardan gülmemelerini istedi’ diyor. Gazete, cumhurbaşkanlığı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu açıklamalara “Kadınların mutlu kahkakahalarını duymaya ihtiyacımız var’ şeklinde yanıt verdiğini yazıyor.

Guardian ise Arınç’ın açıklamalarının tepkilere yol açtığını ve sosyal medyada bir fırtına yarattığını belirityor.

Independent, Arınç’ın ahlaki yozlaşmayı durdurma ve Kuran’ı yeniden keşfetme çağrısı yaptığını kaydediyor.

Bülent Arınç’ın iktidardaki AKP’nin bir üyesi olduğunu belirtilen haberde, partinin sosyal değerleri itibarıyla İslamcı olarak tarif edildiği, ancak partililerin muhafazakar demokrat olduklarını söyleyerek bu etiketi reddettiği hatırlatılıyor.

Gazetede, Türkiye’nin tarihsel olarak kadın hakları konusunda komşu ülkelere göre daha ilerici olduğunu belirtiliyor. Ama son değişiklikler ve ücret farkları, çocuk gelinler, namus cinayetleri ve aile içi şiddet gibi devam eden sorunlar nedeniyle aktivistlerin ülkenin geriye kaymasından endişeli oldukları kaydediliyor.

Kürtaj 10 haftaya kadar yasal olsa da, Independent, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaj aleyhinde konuştuğunu ve sınırlamak için planların gündeme geldiğini yazıyor.

Gazete, Türkiye’nin bu yılın başlarındaki Twitter ve YouTube’u engelleme girişimlerinin uluslararası eleştirilere maruz kaldığını da belirtiyor.

Bülent Arınç, gazetelerin alıntı yaptığı konuşmayı, Bursa Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptı.

“Nerede o yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolu, haya sembolü kızlarımız?” diye soran Arınç, şunları söyledi:

“İffet çok önemli. Kadın için de bir süstür, iffet. Erkek içinde bir süstür. İffetli olacak. Erkekte de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Çocuklarını sevecek. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın. Şimdi bunu birileri söylediği zaman ‘ya bu adam hangi dilden konuşuyor’ diyebilirler. Bu kadar değerlerimize yabancılaştık bugün.”

Kaynak: BBC Türkçe

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply