TGC’den ‘cenaze fotoğrafları’ tepkisi

0

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hopa Cumhuriyet Savcılığının 31 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan’ın mitinginde çıkan olaylarda hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun cenazesinde çekilen tüm görüntü ve fotoğrafları gazetecilerden istemesini, bu isteğe uygun davranmayanlar için soruşturma açılacağını belirtmesini “zorlama” olarak değerlendirdi. Cemiyet ayrıca gazetecilerin kamu görevi yaptığını, kamu görevlisi olmadığını hatırlatarak savcılığın talebinin hukukla bağdaşmadığını, Basın Kanuna ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne aykırı olduğunu duyurdu.

Cemiyetin açıklaması şöyle:

“Hopa Cumhuriyet Savcılığının yayın organlarında gösterileri ve güvenlik güçlerinin müdahalesini gösteren fotoğrafları ve TV kayıtlarının istemesini, verilmemesi halinde soruşturma açılacağını belirtmesini bir zorlama olarak değerlendiriyoruz.
Cumhuriyet Savcılığı olasıdır ki, delil toplama amacıyla böyle bir yola başvurmuştur.

Ancakhemen belirtelim ki, istek 5187 sayılı Basın Yasası’nın 12. maddesine aykırıdır. Söz konusu madde şöyledir:

“Süreli yayın sahibi sorumlu müdür ve eser sahibi bilgi belge dahil her türlü haber kaynaklarını açıklamaya ve bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamaz. “

Basın Yasası’nın 3. Maddesi’nin radyo ve tv yayınlarının yasaklanması için kullanılmakta oluşu ve TCK’nın basın yayın fiillerini tanımlayan 6. Maddesi yoluyla, 12. maddedeki güvencenin tüm yayın organlarını kapsadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle Cumhuriyet Savcılığının isteğinin yasaya aykırı olduğunu, aksi taktirde uygulanılacağı belirtilen TCK’nın 257. Maddesinin de kamu görevlileriyle ilgili olduğunu ayrıca vurgulamak isteriz.

Gazetecilerin kamu görevi yaptığı, kamu görevlisi olmadığı ise bir başka gerçektir.

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi de gazetecileri basın özgürlüğünükorumak için çaba harcamaya ve ödün vermemeye çağırmaktadır.

Cumhuriyet savcılığının isteklerinin hukukla bağdaşmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply