Tek kişilik mücadele: Arctic

0

Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen’in başrolünü oynadığı film, bize Kuzey Kutbu’nun acımasız soğuğunda hayatta kalma hikayesi anlatıyor. 

MARK MALKO

İnsanın doğa ile mücadelesini anlatan filmler, özellikle 2000’li yıllarda, sinema dünyasında önemli bir yer edinmeyi başardı. Örneğin, 2000 yapımı “Cast Away” ve 2013 yapımı “All Is Lost” bu temayı işleyen başarılı filmler arasında. 2018 yapımı “Arctic” de Kuzey Kutbu’nda mahsur kalmış bir kargo pilotunun, bu zorlu coğrafyada hayatta kalma çabasını anlatıyor. Film, baş karakterimiz Overgard’ın hayatta kalmak için yaptıklarını göstererek başlıyor: Overgard balık tutuyor, buzulu kazarak taş çıkarıyor ve eğer yakınlardan biri geçerse diye de küçük aletiyle sinyal yakalamaya çalışıyor. Filmin başlarında Overgard’ın buraya nasıl düştüğü ve ne zamandır burada olduğu söylenmiyor. Bizler film içindeki ufak detaylardan karakterin neler yaşadığını anlamaya çalışıyoruz. Arctic’in bu yanının hoşuma gittiğini söylemem gerek.

Film, yönetmen Joe Penna‘nın ilk uzun metrajı. 2018 Cannes Film Festivali’nde oldukça beğenildiğini göze alırsak, sinema dünyasına başarılı bir giriş yaptığını söylemek yanlış olmaz. Ancak bence Arctic, tek kişiyi takip ettiğimiz hayatta kalma filmlerine bir yenilik getirme konusunda zayıf kalmış. Filmde iki sahne dışında gerilim unsuru yok ve çok durağan ilerliyor. Diyalog sayısının çok az olduğu bir filmde sinematografi de ortalama düzeyde olunca, filmin seyir keyfi oldukça düşüyor. Filme sonradan katılan ve yaralı olduğu için film boyunca sadece yatan kadın karakterin de filme herhangi bir şey kattığını söylemek güç. Kısacası Arctic; Kuzey Kutbu’nda geçiyor ve kendisiyle aynı konuyu işleyen diğer filmlerden farklı bir şey söylemiyor. 

Olumlu birkaç şey söylemek gerekirse: Overgard’ın hikayesinin çözümünün bize bırakılması, Mads Mikkelsen’in gösterişten uzak,  yalın ve etkileyici performansı ve en umutsuz anda yaşamı simgeleyen bitki sahnesi. Bunlar dışında Arctic oldukça vasat bir film. Eğer Mads Mikkelsen hayranıysanız ve hayatta kalma filmleri gerçekten ilginizi çekiyorsa bir göz atın derim. Aksi durumda başka filmlere yönelmenizi öneririm. 

Benim filme puanım: 5

https://jurnal.net/2019/04/09/zamaninin-otesindeki-ressam/

Share.

About Author

Muhabir. Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply