ÖSYM’de ‘böcek’ arandı

0

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya iddialarının ardından başlatılan soruşturma kapsamında ÖSYM binasında bir kez daha arama yapıldı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Şadan Sakınan, sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarıyla ÖSYM’nin binasına geldi.

Savcı Sakınan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ile görüşerek bilgi aldı. Sakınan, ÖSYM’de görevli bazı kişilerden de sınav sorularının hazırlanması, basımı ve dağıtımına ilişkin bilgiler aldı.

Savcı Şadan Sakınan, soru hazırlanan odalara girip çıkan çalışanların ifadesini aldı. Binada telekulak iddialarıyla ilgili olarak “böcek” araması yapıldığı da öğrenildi.

ÖSYM’deki üç saatlik aramanın ardından Savcı Sakınan YÖK binasına gitti. Sakınan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve kurul üyeleriyle görüştü.

45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Savcı Şadan Sakınan, iddialarla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yaptıklarını söyledi.

Telekulak iddiasıyla ilgili inceleme yapıldığını doğrulayan Sakınan, “Soruları sızdıranları arıyoruz” dedi. Savcı Sakınan, daha sonra tekrar ÖSYM binasına geçti.

KPSS’de 350 kişinin tam puan alması kopya iddialarını gündeme getirmişti. Soruşturma kapsamında daha önce 3 kişi gözaltına alınmış, ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, geçitiğimiz günlerde yaptığı açıklamada soruların “telekulak” tarafından sızıdırılmış olabileceğini söylemişti.

Kopya iddialarının ardından KPSS ve TUS ertelenmişti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply