ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan istifa etti!

0

KPSS’de 350 kişinin tam puan alması üzerine kopya iddiaları gündeme gelmişti. Eğitim Bilimleri Testi iptal edilirken, öğretmen atamaları da ertelendi.

Kopya iddiaları sonrasında eleştirilen Yarımağan’ın görev süresi Aralık ayında sona erecekti. Ancak Ünal Yarımağan, KPSS’de kopya skandalının ortaya çıkmasından sonra soruşturulmasının ardından, istifa edeceğini açıklamasına rağmen istifa kararı vermesi “sürpriz” olarak yorumlandı.

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, istifa gerekçesini şu şekilde açıkladı:

“Kamuoyunca da bilindiği üzere 2010 KPSS Lisans Sınavı ile ilgili iddialar hakkında ÖSYM Başkanlığınca da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Konuya ilişkin, ilgili savcılık, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ve YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığınca yürütülen soruşturmalar halen devam etmektedir.

Bu süre içerisinde yazılı ve görsel basın organlarında ÖSYM ve ÖSYM çalışanlarına yönelik gerçek dışı yıpratıcı bazı haberler de yer almıştır. Soruşturma konusu iddialar ve gerçek dışı haberlerle ilgili olarak soruşturmalar devam ettiği için ÖSYM tarafından herhangi bir açıklama yapılması uygun bulunmamıştır. Diğer taraftan herhangi bir kanıt ortaya konulmadan verilen bu haberler hakkında kaynak olarak gösterilen kurum ve kişiler de doğrudan bir açıklama ve tekzip yoluna gitmemiştir.

Söz konusu iddiaların doğru olduğunun adli ve idari inceleme sonucuna göre tespit edilmesi halinde sorumlular hakkında her türlü yasal işlem yapılacağı açıktır. Bu nedenlerle kamuoyunca ÖSYM hakkındaki güven sarsıcı asılsız haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Devam eden soruşturma sürecinde ÖSYM ve ÖSYM çalışanlarının daha fazla yıpratılmamasına katkıda bulunmak amacıyla görevimden ayrılmayı uygun buldum.”

ÖZCAN: YENİ ATAMA YAPILACAK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın istifasını kendilerine sunduğunu belirterek, “ÖSYM’ye en kısa sürede vekaleten bir atama yapacağız. Atama yapacağımız kişi ÖSYM dışından olacak ve görevini bu yıl sonuna kadar sürdürecek. Bu arada, ertelediğimiz 12 sınav ile iptal ettiğimiz KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı yapılacak” dedi.

6 YILDIR BU GÖREVİ SÜRDÜRÜYORDU

Prof. Dr. Yarımağan, kurulduğu 1974 yılından bu yana ÖSYM’de çeşitli görevlerde bulundu ve Ekim 2004 yılında başkanlığa getirildi.

1942 de Kilis’te doğan Ünal Yarımağan, 1962 yılında Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Fransa’da sürdürdü ve elektronik yüksek mühendisi diplomasını aldı.

1970-77 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’nde proje koordinatörü olarak görev yapan Yarımağan, 1983 yılında bilişim sistemleri dalında doçentlik unvanı aldı ve 1989 yılında bilgisayar bilimleri anabilim dalında profesörlüğe yükseldi.

Ünal Yarımağan, 1977 yılından itibaren çalıştığı Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde 1991-2003’de bölüm başkanlığını yürüttü. Yarımağan, üniversitesi adına birçok kamu kuruluşunda bilişim projesine katıldı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply