Süper Lig, 12 Haziran’da başlıyor

0

TFF Başkanı Nihat Özdemir, bütün dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle ertelenen liglerin 12 Haziran’da başlayacağını açıkladı

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Covid-19 virüsü salgını sonrası ara verilen Süper Lig’in başlangıç tarihini açıkladı. TFF Başkanı Nihat Özdemir, video konferans yöntemi ile gerçekleştirdiği basın toplantısında liglerin 12 Haziran Cuma günü yeniden başlayacağını, 26 Temmuz’da da bitirmek istediklerini söyledi.

Özdemir, “Şimdilik olmak kaydıyla, Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Ligler’de (BAL) maçların 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı alındı. Ligleri 26 Temmuz’da tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.

Liglerin 12 Haziran’da başlamaması halinde ellerinde başka senaryoların olduğunu da kaydeden Özdemir, “Süper Lig’deki 18 takımdan 13-14’ü liglerin oynanmasını istiyor. TFF 1. Lig’den ise 11 takımın kararı devam etmek yönünde” dedi.

 

Yeni protokole uyulmak zorunda

TFF Sağlık Kurulu’nun yayınladığı protokole “zor” diyenlerin olduğunu belirten Özdemir, “Biz en az hasar göreceğimiz protokolü yayınladık. Bizim ana hedefimiz bunlara uymak. Ama bu sefer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun bize yollayacağı yeni protokolü yayınlayacağız. Buna uymak zorundalar. Alacağımız önlemlere rağmen bir kişide corona virüsü rastlanırsa o gün durumu bakanlıkla değerlendirip ona göre bir yol haritası belirleyeceğiz. Kulüpler Birliği ve alt ligleri de içeren vakıflarla da görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bilim Kurulu ve Sağlık Kurulu ile görüşüp nasıl önlemler alınacağını görüşüp ligleri başlatacağız” diye konuştu.

11 Haziran 2021’de de EURO 2020’nin başlayacağını belirten Özdemir, “UEFA bizden 25 Mayıs 2021’de liglerin bitirmemizi istiyor. Bunları düşünerek ne kadar ara vereceğimizin hesabını kitabını yapıp karar vereceğiz” dedi.

 

Bütün kulüplerin gelirleri azaldı

Özdemir, “Bütün kulüplerimizin gelirlerinde azalmalar oldu. Bu nedenle harcama limitleri düzenlenecek. Her şirket gibi yayıncı kuruluş da gelir kaybına uğramıştır. Bunun için beIN Sports’un sezon sonuna kadar 588 milyon TL gibi bir ödeme var. Bununla ilgili görüşme var. Onlar da ligin başlamasını istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

 

Şampiyonlar Ligi finali ağustosta

“Ağustos ayında da Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaparak sezonu güzel bir şekilde taçlandıracağız” diyen Özdemir sözlerine şöyle tamamladı: “Hiçbir virüse meydanı bırakmayacağımızı belirterek hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Share.

About Author

Avatar

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply