Şule Çet davasında keşif kararı

0

Ankara’da şüpheli şekilde ölen genç kadının davasında iki sanığın tutukluluk halinin devamına ve olayın meyana geldiği plazada keşif yapılmasına karar verildi.

İREM ECE ÇABUK

Şule Çet’in şüpheli ölümüyle ilgili davanın ikinci duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Üniversite öğrencisi Şule Çet’in geçtiğimiz yıl 29 Mayıs’ta Ankara’da şüpheli ölümü sonrası iki sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması tamamlandı. Mahkeme, haklarında ‘cinayet’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tutukluluk halinin devamı kararı verdi.

Mahkeme ayrıca, Şule Çet’in hayatını kaybettiği plazada 17 Haziran’da keşif yapılmasını kararlaştırdı. Zanlıların yer aldığı güvenlik kamera kayıtlarının dudak okuma yöntemiyle deşifre edilmesi için bilir kişi tayin edildi. Duruşma 10 Temmuz’a ertelendi.

‘Şule Çet İçin Adalet’ sloganları atıldı

Katılımın yoğunluğundan dolayı, saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma 45 dakika gecikmeyle başladı. Duruşmaya yaklaşık bir saat geç başlanırken, izleyicilerin bir kısmı mahkeme salonuna alınmadı. Duruşma salonuna girmek için bekleyen onlarca kişi slogan ve alkışlarla içeriye girememelerini protesto etti. Duruşma salonunun kapısında bekleyenler, ‘Şule Çet İçin Adalet’ sloganları attı.

Duruşmaya katılan yüzlerce kadın ve Kadın Meclis’leri üyeleri, Çet davasının takipçisi olmaya devam edeceklerini belirterek, “Şule Çet’in katilleri bulunana kadar burada olacağız. Eşitsizliklerin olmadığı bir ülke kuracağız” dedi.

‘Yoruldum, delil bulursanız beni asın’

Duruşma devam ederken, sanıklardan Çağatay Aksu, “Yoruldum. Delil bulursanız beni asın. Benim DNA örneğim yok. Tecavüz edeceksiniz ve DNA örneğiniz geçmeyecek, mümkün değil. 10 aydır cezaevindeyim. Her geldiğimde suçlamalar değişmiş oluyor. Beni senaryo ile yargılamayın. Raporlarda tecavüz ile ilgili bir şey var mı? Cezaevinde yatmayı hak eden bir insan değilim” dedi.

Diğer sanık Berk Akand ise “Ben dünyaya cezaevinde çürümek için gelmedim, ben kaçmak isteseydim benim saçımın telini bulamazlardı. Beraatimi istiyorum hâkim bey” açıklamasında bulundu.

‘Kızına sahip çıksaydın’

Sanıklardan Çağatay Aksu’nun annesi, sanık avukatı Umur Yıldırım’a seslenerek, “Bizim mal varlığımızı bu kadar insana açıklar mısınız? Şu anda kirada oturuyorum, arabam yok. Bu zamana kadar siz sosyal medyada hep konuştunuz, biz sustuk. Sadece Çağatay’ın yatak odasını araştırıyorlar başka bir şey yapmıyorlar” dedi. Bu sözlerin ardından mahkeme salonunda tartışma yaşandı.

Bu sıra sanıklardan Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” dedi. Aksu’nun bu sözü üzerine mağdur avukatları ile sanıklar arasında gerginlik yaşandı.

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı “ŞuleÇetiçinAdalet” hashtag’iyle adalet talebinde bulundu.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, katil zanlıları Çağatay Aksu ve Berk Akand, Şule’nin babası İsmail Çet, aile yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı da şikâyetçi olarak duruşmada hazır bulundu.

Ne olmuştu?

Gazi Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay Aksu’ya ait olan bir plazanın 20. katından düşerek hayatını kaybetmiş ve olayla ilgili Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklanmıştı. Çet’in, önce intihar ettiği ileri sürülmüş ve düştüğü iddia edilen pencerede, camların olaydan sonra temizlenmesi sebebiyle kendisine ait parmak izine ulaşılamamıştı.

Share.

About Author

Muhabir, Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply