Sputnik’teki ‘mobbing’ yargıya taşındı

0

Ajans Yönetimi, kuruluşun 7 yıllık çalışanı Lora Tomaili’nin “İş ahlakına uymamak” ve sağlık sorunları nedeniyle çok fazla rapor aldığı iddiasıyla işine son verildiğini bildirdi.

Evrensel‘de yer alan habere göre, uzun süredir ‘mobbing uygulanarak’ istifaya zorlandığını belirten Tomaili ise gerçek nedenin “İş ahlakına uymamak” olmadığını söyledi. Tomaili, “İddia edildiği gibi olsa çevirmenlik yaparken basın sekreterliğine terfi ettirilmezdim” dedi.

Lora Tomaili, terfisinin ardından, çalıştığı pozisyonun eski sahibinin aldığı ücret nedeniyle zam talebinde bulunduğunu ancak bunun kabul edilmediğini, yaklaşık sekizde bir maaşa razı edilmeye çalışıldığını ifade etti.

MOBBİNG UYGULANDI!

Tomaili, ilkokul öğrencisi kızının tek velisi olması ve yaşadığı mobbing nedeniyle aldığı psikolojik tedaviden dolayı verilen izin ve raporların da, zam talebi nedeniyle işverende oluşan rahatsızlık sürecinde bahane olarak kullanıldığını belirtti.

Tomaili, iş akdinin feshedildiği gün de akıl almaz şeyler yaşadığını iddia etti. İşveren tarafından hakarete uğradığını dile getiren Tomaili, özel hayatına dahi müdahale edildiğini, kişisel cep telefonu hattının da kendisine verilmediğini belirtti.

YARGIYA TAŞIDI

Yaşadığı psikolojik şiddet nedeniyle tıbbi yardım aldığını belirten Lora Tomaili, Sputnik Türkiye’de daha önce de birçok personelin mobbinge uğradığını ve konuyu yargıya taşıdığını belirterek, kanal yönetiminin adalet önünde hesap vermesi için konuyu yargıya taşıdığını ifade etti.

Tomaili, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Sputnik Türkiye yetkililerinden şikayetçi oldu. Kişisel eşyaları ve telefon hattının gasbedildiğini aktaran Tomaili, ilgili şahıslar tarafından kendisine ve kızına zarar vermekle tehdit edildiğini adli makamlara ileterek uzaklaştırma talebinde bulundu.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply