‘Siyasi kriz derinleşirken sansür nereye kadar gidecek?’

0

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Suriye’ye silah kaçırdığı iddiasıyla arama yapılan ve daha sonra Türkiye’nin istihbarat kuruluşu MİT’in hizmetinde olduğu anlaşılan TIR’larla ilgili yayın yasağına tepki gösterdi.

Siyasi kriz derinleşirken sansür nereye kadar gidecek?” başlıklı açıklamada, Adana’daki mahkemenin 13 Şubat’ta ‘devlet sırrı’ gerekçesiyle getirdiği yasağın, halkın kamusal bir meselede bilgilenme hakkını engelleyen bir ‘sansür’ olduğu vurgulandı.

Yasakla birlikte Türkiye’nin dış politikası ve devlet kurumlarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gülen hareketine karşı kullanılmasıyla ilgili tartışmaların önünün tıkandığını belirten RSF, Erdoğan’ın Habertürk TV Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Fatih Saraç’ı arayarak yayın içeriğine müdahale ettiğine ilişkin telefon görüşmesi kaydına da gönderme yaptı.

Reyhanlı bombalamaları ve Gezi Parkı eylemleri sırasındaki sansür ve otosansür, Today’s Zaman gazetesi muhabiri Mahir Zeynalov’un sınırdışı edilmesi ve tıklayın tutuklu gazetecilerin durumu, açıklamada değinilen diğer konular arasında.

Paris merkezli sivil toplum kuruluşunun Doğu Avrupa ve Orta Asya Masası Başkanı Johann Bihr, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu bariz sansür eylemi, Türk halkının kamu yararıyla ilgili bir meselede bilgilenme hakkını ihlal etmektedir…”

“Ulusal güvenliği bahane olarak kullanan yetkililer bir kez daha Türk dış politikasının ve devlet kuruluşlarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümeti tarfından Gülen hareketine karşı açtığı savaşta kullanılmasıyla ilgili meşru bir tartışmayı bastırmaya çalışmaktadır.”

“Adalet sistemine, bu orantısız yasağı derhal kaldırmaya ve medyanın işini yapmasına izin vermeye çağırıyoruz. Böyle bir kutuplaşma döneminde bütün taraflar gazetecilerin bağımsız olarak çalışma, profesyonel etiği uygulama ve her türlü siyasi gündemden sakınma hakkına saygı duymalıdır.”

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply