Sedef Kabaş ‘Ağır Ceza’da yargılanacak

0

Gazeteci Sedef Kabaş’ın, “Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı Hadi Salihoğlu” şeklinde attığı tweet nedeniyle “Tehdit” ve “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme” iddiasıyla yargılandığı davada, mahkeme görevsizlik kararı verdi. Sedef Kabaş, Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 5 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Sedef Kabaş ve avukatı katıldı. Duruşmaya katılmayan şikayetçi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nu ise avukatı Cihan Köse temsil etti.

‘DAVAYA AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAKMAK ZORUNDA’

Sedef Kabaş’ın avukat Fatma Vildan Yirmibeşoğlu mahkemeye dosyaya görevsizlik verilmesi yönünde dilekçeyi sundu. Avukat Yirmibeşoğlu, davanın usulen Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek zorunda olduğunu, soruşturma savcısının davayı yanlış mahkemeye açtığını belirtti.

Savcının, Terörle Mücadele Yasası’na göre iddianame hazırladığını belirten Avukat Yirmibeşoğlu, cezanın sınırı ne olursa olsun Terörle Mücadele Yasası’na göre açılan davaların Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağını, buradaki suçun da terörle mücadelede görev yapmış kişilerin hedef gösterilmesi olduğunu, davanın usulen yanlış açıldığını, buradan beraat alınsa bile dosyanın Yargıtay’dan döneceğini ifade etti.

‘ELEŞTİRME NİTELİĞİNDEYDİ’

Hakim, görevsizlik talebine ilişkin sanık Sedef Kabaş’a söz verdi. Söz alan Kabaş da görevsizlik açısından bir diyeceğinin olmadığını belirterek “Öncelikle beraatimi talep ediyorum. Savcıyı (Şikayetçi Hadi Salihoğlu) tanımıyorum. Kim olduğuyla da ilgilenmiyorum. Benim attığım tweet 17-25 Aralık soruşturmasında gerekli soruşturma yapılmadığı ve kuvvetli deliller incelenmeden takipsizlik kararının verilmesini eleştirme niteliğindeydi. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

MAHKEME GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ

Mahkeme, sanığa isnat edilen suçun sevk maddelerini dikkate alarak, yargılama ve delillerin takdir ve değerlendirmesinin üst mahkemeye ait olduğunu belirtti. Kendi mahkemesinin görevsizliğine karar veren mahkeme, dosyanın görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sedef Kabaş şüpheli sıfatıyla yer alırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu müşteki olarak yer alıyor.

Şüpheli Kabaş’ın tweet’nde asılsız, kasıtlı, kötü niyetli ve müştekiyi hedef gösteren paylaşımlarda bulunduğu öne sürülen iddianamede, şüphelinin tweet’in içeriğinden anlaşılacağı, açık ve net olarak tereddüte yer vermeyecek şekilde müştekiyi tehdit ettiği ve müştekiyi yanlı hareket ettiğini ima ederek itibarsızlaştırmaya çalıştığı kaydediliyor.

Kabaş’ın tweet’nde Salihoğlu’nun resmini de kullanarak açık bir şekilde hedef gösterdiği belirtilen iddianamede, bu şekilde terörle mücadelede görev almış müştekinin hedef gösterildiğinin ve tehdit edildiğinin açıkca anlaşıldığı iddia ediliyor.

Kabaş’ın “tehdit” ve “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme suçundan” 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Gazeteci ve program yapımcısı Sedef Kabaş’ın Twitter’dan paylaştığı “Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı Hadi Salihoğlu” mesajı üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply