Sakıncalı diziler mercek altında!

0

RTÜK’ten bir ekibin konuyla ilgili çalışma başlattığını belirten Dursun, yayınlarda Türk aile yapısına uygunluk yönünde bir ihlal tespit edilirse uyarı, özür isteme ve para cezası uygulayabileceklerini ifade etti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, kamuoyunda Türk aile yapısına uygun olmadığı yönünde eleştiri alan bazı program ve dizilerin incelemeye alındığını açıkladı. RTÜK bünyesinde oluşturulan bir ekibin yayınlarla ilgili bir araştırma yaptığını duyuran Prof. Dr. Davut Dursun, çalışma sonucunda sunulacak rapora göre yol haritası belirleyeceklerini belirtti. RTÜK Başkanı, “Belli programların, yayınların Türk aile yapısına uygun olmadığı şeklinde sonuç çıkarsa müeyyide uygulama sistemimiz var. Gerekirse uyarı, özür dileme istenebilecek, program durdurulabilecek, para cezası verilecek.” diye konuştu.

Üst Kurul tarafından hazırlanan Radyo Dinleme Eğilimleri Araştırmasının sonuçlarını açıkladıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Prof. Dr. Davut Dursun, özellikle Aşk-ı Memnu dizisiyle ilgili çok sayıda şikayet geldiğini kaydetti. Bu rahatsızlığı göz ardı edemeyeceklerini belirten Dursun, eleştirilerin haklı olup olmadığının da araştırma sonucunda ortaya çıkacağını aktardı.

Aşk-ı Memnu dizisine en son 14 Ocak’ta bir ceza verdiklerini ifade eden Dursun şöyle konuştu:

“Üst Kurul çoğunluk oyuyla o dizideki bazı sahnelerin Türk aile yapısına uygun olmadığına karar vermişti. Bugün basındaki eleştirilere bakıldığında konunun saptırılıp ihanet vs. ahlak alanına çekildiğini görüyorum. Ahlakla ilgili bir tartışma söz konusu değil. Türk aile yapısına uygunluk açısından tartışma söz konusu. Ceza da zaten Türk aile yapısına uygun olmadığı açısından verilmiştir. Eleştirilebilir kuşkusuz ama bizim kararlarımız idari kararlardır. Bunun yanlış olduğunu düşünen yayıncılar bunu idare mahkemesine götürürler. Haklı olduğuna karar verirse mahkeme biz cezayı kaldırırız.”

Kaynak: Gürkan Tuzlu, Büşra Erdal / Zaman

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply