Avrupa denizlerini en çok kirleten ülke Türkiye

0

Nature Sustainability adlı bir çevre dergisi, Avrupa’daki 42 nehirden okyanuslara giden çöplerin incelendiği bir araştırmadan elde edilen verileri yayınlandı.
Yeni bir araştırmaya göre Avrupa’da nehirlerden sürüklenen çöple deniz kirliliğine en çok yol açan ülke Türkiye. Deniz kirliliğine yol açan başlıca etkenin ise plastik.
DW Türkçe’nin haberine göre denize sürüklenen çöpün %16’sı Türkiye kaynaklı. Türkiye’nin ardından İtalya yüzde 11,3’le ikinci, Britanya yüzde 8,4’le üçüncü ve İspanya yüzde 8,21’le dördüncü sırada yer aldı.
Denizlerdeki kirliliğin büyük bir bölümünün plastikten kaynaklı olduğuna dikkat çeken Cádiz Üniversitesi’nden Daniel González-Fernández, bu kirliliği azaltmak için ‘sadece nehirlerin temizlenmesinin yeterli olmayacağını, çöpün kaynağını kurutmak için plastik kullanımının azaltılması gerektiğini’ söyledi.

Tek kullanımlık plastikler atığı artırdı

Cádiz Üniversitesi nin bir diğer araştırmasına göre, okyanusları kirleten plastik atıkların en fazla tek kullanımlık plastik ürünlerden kaynaklandığı belirlendi. Her yıl 307 ila 925 milyon bu tür plastik parçanın okyanuslara karıştığına dikkat çeken uzmanlar, en yaygın plastiklerin tek kullanımlık poşetler, plastik şişeler, plastik kaplar ve gıda ambalajları olduğunu belirledi.
Araştırmada okyanus açıklarında ise daha çok balıkçılık faaliyetlerinden kaynaklı 3 santimetreden büyük makro plastikler tespit edildi. Olta, ağ ya da şamandıra gibi balıkçılık malzemeleri makro çöplerin üçte ikisini oluşturuyor.
Küresel çapta yapılan araştırmalara göre okyanuslardaki plastik kirliliğinin % 86’sının başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinden kaynaklandığına işaret ediyor.
Avrupa’dan okyanusa yılda 307 ila 925 milyon çöpün salındığı tahmin ediliyor
Nehir sistemleri, drenaj havzalarında atılan çöpler için birleşen yollar görevi görerek, yanlış yönetilen atıkların okyanusa transferini ölçmede kilit unsurlar haline geliyor. Bununla birlikte, nehir çöpü verileri azdır ve genellikle daha büyük öğeler hakkında bilgiden yoksun olan mikroplastiklere yöneliktir. Avrupa çapında ilk nehir kıyısında yüzen makro çöp veri tabanına dayanarak, Avrupa’dan okyanusa yılda 307 ila 925 milyon çöpün salındığı tahmin ediliyor. Plastikler, gözlemlenen çöpün %82’sini oluşturuyor. Tek kullanımlık ürünler yani, şişeler, ambalajlar ve torbalar.

Kirliliği azalmak için sadece atık yönetimini iyileştirmek yetmiyor

Gelişmiş ülkeler, okyanus kirliliğini azaltmanın sadece atık yönetimini iyileştirmekle düzelmeyeceğini düşünüyor. Kirliliği azaltmak, aynı zamanda atık oluşumunu kaynağında engellemek için, tüketim alışkanlıklarının ve davranışlarının değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Gelişmiş geri kazanım sistemlerine sahip ülkelerin atıkların çevreye sızmasını kontrol edememeleri, plastik üretimi ve kullanımını küresel ölçekte düzenleme ihtiyacını daha da desteklemektedir.

En çok atık ‘ithal eden’ ülke Türkiye

Greenpeace Akdeniz, Nisan 2021 raporuna göre, 2020 yılında Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülkenin Türkiye olduğunu bildirmişti. Raporda,  geçen yıla kıyasla plastik atık ithalatında %13 artış gerçekleşti. Her gün 241 kamyon dolusu plastik atık Türkiye’ye geldi.
Son 16 yılda ise Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atıklar 196 kat arttı. Türkiye 2020’de 13,7 milyon tonla Avrupa Birliği’nden (AB) en çok atık ‘ithal eden’ ülke olarak kayda geçti.
Çin’in 2018 yılında plastik atık ithalatı yasağının ardından, plastik çöplerin yeni adresi Türkiye’de plastik atık ithalatının katlanarak artmaya devam ediyor. Plastik atık ithalatının, Türkiye’deki plastik kirliliğinin ‘başlıca nedenlerinden biri’ olarak gösteriliyor.

Share.

About Author

Leave A Reply