‘Peynir Kızlar’ sektörü kurtaracak

0

Fransız peynir üreticileri, ülkede gittikçe düşen satışları canlandırmak için ilginç bir yönteme başvurdu. ‘From’ Girls’ (Peynir Kızlar) adlı bir takvim hazırlatan Association Fromages de Terroirs (Yerel Peynirciler Derneği), meşhur Pirelli takvimindeki çekimleri andıran bu çarpıcı karelerle ülkenin gururu olan 246 farklı peynirin tanıtılması amaçlanıyor. Seksi iç çamaşırları içinde yerel peynirleri tanıtan modellerin göz alıcılığı sayesinde hem vatandaşlarına hem de turistlere daha fazla peynir satmayı düşünen üreticiler, Fransızların haftada ortalama 500 gram peynir yediğini ve bu miktarla Avrupa’da Yunanistan’dan sonra ikinci ülke olduklarını anlatıyor.

Dernek üyeleri ülkede yerel peynirlerden çok Yunanistan’dan gelen feta, İtalya’dan gelen mozzarella, İsviçre’den gelen emmental ve süpermarketlerde bulunabilen hazır peynirlerin tüketilmesinden yakınarak, camembert ve brie peynirlerinin fiyatlarının geçen yıl yüzde 2 oranında düştüğünü, buna rağmen mozzarellanın pazar payının yüzde 10 arttığını belirtiyor.

Takvimle ‘Peynirlerimiz de kızlarımız kadar güzel’ mesajı vermek istediklerini söyleyen peynir üreticisi ve kampanyanın yaratıcılarından Veronique Richez-Lerouge, “Fransızlar gerçek peynirin tadını unuttu. Bir kutu peynir seçmekle bir kutu deterjan seçmek arasında fark kalmadı. İnsanlara gerçek Fransız peynirinin tadını yeniden hatırlatmak istiyoruz” diyor.

Üreticilere göre Fransız peynirlerinin satışının düşmesinin nedeni küreselleşme. “Artık kimsenin oturup yavaş yavaş, güzel bir şarap eşliğinde lezzetli peynirler tadacak vakti yok. İnsanlar marketlerde satılan hazır atıştırmalıklarla karnını doyuruyor ve bir kültür yok oluyor” diyen Richez-Lerouge feministlerin topa tuttuğu kampanyanın satışları şimdiden yükselttiğini anlatıyor. Paris’te üç kuşaktır peynir satan Jean-Claude Landry ise “Peynir Fransa’nın ruhudur, onu kaybedemeyiz” diyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply