Paris Anlaşması Türkiye’de de yürürlüğe girdi

0

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nın onayladığını 11 Ekim 2021’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası’na sunmasının üstünden 30 gün geçmesi ile anlaşma bugün itibarıyla Türkiye’de de yürürlüğe girdi.

Paris  anlaşmasının yürürlüğe girdiği Birleşmiş Milletler üyesi ülke sayısı 192’ye, Avrupa Birliği ile birlikte taraf sayısı ise 193’e yükseldi. Anlaşma TBMM Genel Kurulunda 6 Ekim’de kabul edilmişti.

Anlaşmayı kabul etmesine rağmen, ulusal meclislerinde onaylayarak yürürlüğe almayan son dört ülke ise Eritre, İran, Libya ve Yemen.

Küresel sıcaklık artışını 2021 yılı sonunda 2 derece ile sınırlandırmayı ve mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı hedefleyen Paris Anlaşması 2015 yılında düzenlenen COP21 zirvesinde kabul edilmiş, 22 Nisan 2016 tarihinde imzalanmıştı.

Anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülkelerin sayısının 55’i, küresel emisyonlardaki paylarının da %55’i geçmesi le anlaşma 4 Kasım 2016 tarihinde geçerlilik kazanmıştı.

TBMM Genel Kurulu tarafından 6 Ekim 2021 tarihinde oybirliği ile kabul edilen anlaşmanın, uygun bulunduğuna dair kanun 7 Ekim 2021 tarihli Resmî Gazetede yayınlanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarihi belirleyen Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete’nin 4 Kasım 2021 tarihli sayısında yayınlanmıştı.

Merkez Bankası’nda “Yeşil Ekonomi ve İklim Değişikliği Müdürlüğü” kurulacak. Birimin amacı iklim değişikliğinin getireceği zarar ve fırsatlara odaklanmak olacak

 

Share.

About Author

Leave A Reply