Hayvan hakları için önerge var, yasa yok

0

Hayvan severlerin 2004’ten bu yana Hayvanları Koruma Kanunu’nun düzeltilmesi için harcadıkları çaba hala sonuca ulaşabilmiş değil.

İREM ECE ÇABUK

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 19 Şubat’ta AK Parti, hayvan haklarına ilişkin konuların çözümlenmesi için meclise araştırma önergesinde bulundu. Ertesi gün,20 Şubat’ta, 3 ay süreli bir ‘Hayvan Hakları Komisyonu’ kuruldu. Buna ek olarak ‘5199 Sayılı Kanun’ un bazı maddelerinin değiştirilebileceği konuşulurken, bu olay yerel seçimler dolayısıyla hız kesti.

31 Mart’ta gerçekleşecek seçimlerden önce komisyonun kurulması hayvan hakları koruyucuları arasında tartışmaya sebep oldu. Hayvan severlerin 2004’ten bu yana Hayvanları Koruma Kanunu’nun düzeltilmesi için harcadıkları çaba hala sonuca ulaşabilmiş değil.

Suç değil kabahat

‘Hayvana tecavüz’ Hayvanları Koruma Kanunu’nun içeriğinde bulunmuyor. Kanuna göre tecavüz fiili bir suç değil ‘kabahat’ olarak sayılıyor. Ayrıca aynı kanun içerisinde hayvanlar sahipli ve sahipsiz olarak ikiye ayrılıyor. Eğer hayvan, sahipsiz ise tecavüzcüye sadece para cezası uygulanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM), hayvana şiddetin raporlarını açıkladı. 2016 yılında yaklaşık 8 milyonun üstünde hayvanın şiddete uğradığı bilgisine yer verildi. Fakat 2019’da hayvana yönelik şiddete dair resmi bir istatistik raporu bulunmuyor.

Share.

About Author

Muhabir, Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply