Olimpiyat tarihimizin ilk şampiyon okçusu Mete Gazoz altın madalyayı aldı

0

Mete Gazoz İtalyan rakibini yenerek okçulukta altın madalya kazandı. Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda klasik yay bireyselde mücadele eden Mete Gazoz, rakiplerini geçerek altın madalyaya ulaştı.
Mete Gazoz İtalyan rakibini yenerek, Olimpiyat tarihimizin ilk Şampiyon Okçusu oldu ve altın madalyayı ülkemiz kazandırdı.
2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na Türk kafilesinin en genç sporcusu olarak giden ve organizasyondan sonra Tokyo’da madalya sözü veren Mete Gazoz açıklamasında, “Çok mutluyum. Rio 2016’dan sonra Tokyo’da altın madalya kazanacağım diye Türk halkına bir söz verdim. Bu sözümü tuttum. Geçen 5 yıl boyunca çok çalıştım, madalya kazanmak için her şeyi yaptım ve sonunda madalyayı boynuma taktım.” diye konuştu.

Mete Gazoz

8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okçuluk sporuna ilgi duydu ve dersler almaya başladı. Ailesinin de desteğiyle okçulukta ilerlemek için omuzlarını geliştirme amacıyla 8 yaşına kadar yüzme kursuna gitti. Okçulukta koordinasyon sağlamak amacıyla basketbol da oynadı. Görme ve dikkat yeteneğini geliştirmek için 1 sene resim kursuna gitti. Göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması amacıyla piyano kursu alan ve iki sene piyano çalan Mete Gazoz, sanatın ve sporun çeşitli dallarında eğitim alarak kendini geliştirdi.

Kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde devam ettiren 19 yaşındaki Gazoz, ilk defa Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etti.
2016 Nottingham Avrupa Şampiyonası’nda bireysel olarak gümüş madalya kazandı.
2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil ederek ülke çapında üne kavuştu. Mete, Arjantin’de gerçekleşen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3’üncüsü oldu. 2018 Akdeniz Oyunları’nda İspanya’nın Tarragona şehrinde altın madalya kazandı.

Share.

About Author

Leave A Reply