Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı Sisi

0

Mısır’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklandı. Abdülfettah Sisi oyların yüzde 96’sını alarak Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Seçimlere katlım ise yüzde 47’de kaldı. Sisi, seçim kampanyası sırasında 54 milyon kayıtlı seçmenin olduğu seçimlerde 40 milyon yani yüzde 80’lik bir katılım beklediğini açıklamıştı. Ancak bu oran oldukça düşük seviyede kaldı.

Seçimin galibi ilan edilen Abdülfettah Sisi halktan, “ülkede istikrarı sağlama” çabasına destek istedi. Eski Genelkurmay Başkanı Sisi, 2011’deki devrimin şiarları olan “hürriyet” ve “sosyal adalet” kavramlarına vurgu yaptı.

Sisi konuşmasını, oyların yüzde 96,9’unu aldığının resmen ilan edilmesinin ardından yaptı. Solcu aday Hamdin Sabahi’nin oy oranı ise yüzde 3,1’de kaldı.

Böylece, Abdülfettah Sisi, seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirerek savunma bakanı olmasından tam 11 ay sonra cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma hakkı elde etti.

İslamcılar, liberaller ve solcular boykot etti

Geçen yılki darbenin ardından, Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketi yeniden yasadışı ilan edildi. Müslüman Kardeşler ise cumhurbaşkanlığı seçimini boykot çağrısı yaptı.

Yurttaşlık haklarının kısıtlanmasını protesto eden solcu ve liberal insan hakları savunucuları ile 2011 devriminde Tahrir Meydanı’nın işgal edilmesine önayak olan 6 Nisan gençlik hareketi de sandığa gitmedi.

Buna karşın, resmi sonuçların açıklanmasının ardından binlerce Sisi taraftarı Tahrir Meydanı’nda havai fişekler eşliğinde sloganlar attı ve marşlar söyledi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından Suudi Arabistan, Mısır’a destek için uluslararası yardım konferansı düzenleyeceğini açıkladı.

Mısır’da darbenin ardından Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri 12 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunmuştu.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply