Mısır’da yol haritası değişti

0

Mısır’da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, devrimin üçüncü yıldönümünde başkent Kahire ve diğer bölgelerde onlarca kişinin öldüğü olayların ardından ulusa seslendi. Mansur, daha once belirlenen seçim takviminin değiştirildiğini açıkladı.

Adli Mansur, ülkede parlamento seçimlerinden önce cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını duyurdu. Ordunun temmuz ayında eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesinin ardından çizilen yol haritasında ilk olarak parlamento seçimlerinin yapılması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önümüzdeki mart ayının sonu veya nisan ayını başında yapılacağı belirtiliyor.

Ülkede geçtiğimiz günlerde geçici hükumetin referanduma sunduğu anayasa taslağı, yüzde 98.1 oy oranıyla kabul edilmişti. Bunun da cumhurbaşkanlığına adaylığını koymaya sıcak baktığı bilinen darbenin mimari olan Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi’nin seçimlerde elini güçlendireceği konuşuluyor.

Ayaklanmanın üçüncü yıldönümü

Cumartesi günü Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmanın üçüncü yıldönümünde çıkan çatışmalarda 49 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Tahrir Meydanı’nda binlerce kişi askeri rejim tarafından kurulan geçici hükümete destek için toplandı.

Tahrir’de üç yıl önceki ayaklanmaya destek veren gösteriler devam ederken güvenlik kuvvetleri karşıt protesto eylemleri düzenleyen devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler yanlısı göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Bazı video görüntülerinde de hükümet yanlılarının Mursi yanlılarına taşlarla saldırdığı gözlendi. Müslüman Kardeşler yanlıları, Tahrir Meydanı’na yaklaştırılmazken Tahrir’deki gösterilere katılanlar arasında ordu komutanı ve Savunma Bakanı General Abdülfettah Sisi’ye destek veren pankartlar taşındı ve Sisi’nin cumhurbaşkanı olması yönünde sloganlar atıldı.

Kanlı güç müdahaleleri

2011 yılında başlayan Arap Baharı ayaklanmalarının etkilediği en büyük Arap ülkesi olan Mısır’da üç yıl önce daha istikrarlı, demokratik rejim kurulacağı umutları hakimdi. Ama ülke, İslamcılar ve laik Mısırlılar arasında kanlı güç mücadelelerine sahne oluyor.

30 yıl Mısır’ı yöneten Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in çekilmesinden sonra yapılan ilk demokratik seçimleri, ülkenin en büyük siyasi grubu Müslüman Kardeşler’in destek verdiği Muhammet Mursi kazanmıştı. Ancak ülkede çıkan siyasi karışıklıkların ardından laikler ve liberallerin de destek verdiği ordu darbe yaparak Mursi’yi görevden aldı.

Ordunun atadığı geçici hükümet, eylül ayından bu yana Müslüman Kardeşler grubunu ‘terör örgütü’ ilan etmiş durumda.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply