Metin Göktepe cinayetinin 20’nci yılı

0

‘Mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde polisler tarafından gözaltına alınan ve işkencede katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, ölümünün 20. yılında mezarı başında karanfillerle anıldı.

Meslektaşları, arkadaşları, insan hakları savunucuları, Göktepe’nin mezarı başında gazetecilere uygulanan baskıların yoğunlaştığı bir dönemde Göktepe’nin gerçeği ortaya çıkarmadaki ısrarına, bu ilkeyle şekillenen ‘Metin Göktepe Gazeteciliği’ne daha çok sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.

Anmaya katılanlar ellerinde ‘Metin’in katili çete devleti’, ‘Metinler ölmez Evrensel susmaz’, ‘Metin Göktepe Gazeteciliği sürüyor’, ‘Özgür basın susmadı, susmayacak’ yazılı dövizler ve Metin Göktepe fotoğrafları taşıdı. Anmada sık sık ‘Metin yaşıyor, Evrensel yazıyor’, ‘İnadına hepimiz birer Metiniz’ sloganları atıldı.

‘HEPİNİZ BİRER METİNSİNİZ’

Göktepe’nin Esenler Kemer Mezarlığı’ndaki kabri başında gerçekleşen anma törenine annesi Fadime Göktepe, çok sayıda gazeteci arkadaşı, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan katıldı.

Fadime Göktepe, ilerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen 20 yıldır olduğu gibi yine oğlunun ve arkadaşlarının yanındaydı. Göktepe, “Hepiniz benim için birer Metinsiniz” diye seslendi.

Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevinde yaşamını yitiren Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü.

KAYNAK: EVRENSEL GAZETESİ

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply