Metin Göktepe anıldı

0

Metin Göktepe’nin mezarı her yıl olduğu gibi yine karanfillerle donatıldı. Etrafına da Evrensel gazetesi yerleştirildi. Yoğun kar yağışına rağmen, Metin’in arkadaşları, yoldaşları, meslektaşları o kalemin hiç kırılmadığını göstermek için yine mezar başındaydı. Annesi Fadime Göktepe, ilerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen 19 yıldır olduğu gibi yine oğlunun ve oğlunun arkadaşlarının yanındaydı. Fadime Göktepe, “Hepiniz benim için birer Metinsiniz” diye seslendi.

Meslektaşları, arkadaşları, insan hakları savunucuları, Göktepe’nin mezarı başında Metin Göktepe haberciliğine bugün daha fazla ihtiyaç olduğunu anlatırken, Paris’te Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırının da takipçisi olacaklarını söylediler. Anmaya katılanlar “Hepimiz Metin’iz hepimiz Charlie’yiz” sloganları attı.

BERKİN ELVAN’IN ANNESİ DE ORADAYDI

Gezi olayları sırasında başına gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da anma töreninde Fadime Göktepe’yi yalnız bırakmadı. Konuşmasında Cizre’deki olaylarda hayatını kaybeden Ümit Kurt’u hatırlattı Gülsüm Elvan, “Gazeteciler hâlâ katlediliyor. Çocuklar öldürülüyor. Bundan daha iki gün önce bir çocuk daha öldürüldü” dedi.

DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 günü Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenaze törenini izlemek için Alibeyköy’e gitti.

Gözaltına alınan Göktepe, Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda polislerce dövülerek öldürüldü. Polisler Göktepe’nin cansız bedenini spor salonunun büfesinin yanına bıraktı.

16 Ocak’ta İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın hazırladığı raporda Göktepe’nin polis tarafından öldürüldüğü kabul edildi. İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatmak zorunda kaldı. Fezlekede 49 polisin yargılanması istendi.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply