Metin Göktepe 21 yıldır aramızda yok

0

İstanbul’un Alibeyköy semtinde haber takibi esnasında polislerce dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe mezarı başında anıldı.

Göktepe, 8 Ocak 2016’da, Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde öldürülen tutuklular Orhan Özen ve Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için Alibeyköy’e gitmiş, sarı basın kartı olmadığı gerekçesiyle tören alanına girememiş, yüzlerce insanla birlikte gözaltına alınmıştı. Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürülen Göktepe, polis tarafından dövülerek öldürülmüştü.

Göktepe, 21’inci ölüm yıldönümünde İstanbul’un Esenler ilçesindeki Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya, Göktepe’nin ailesi, gazetesi Evrensel’in çalışanları, meslektaşları, basın örgütlerinin temsilcileri ve dostları katıldı.

‘Tüm gazeteciler benim için Metin’dir’

‘Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın’ ve ‘Penguen medyasına karşı Metin Göktepe gazeteciliği’ dövizlerinin açıldığı anmada konuşan anne Fadime Göktepe, tüm gazetecilerin kendisi için Metin Göktepe olduğunu söyledi: “Metin 21 yıl önce öldürüldü, o bir gazeteciydi. Benim için emekçiler, kadınlar, çocuklar birer Metin’dir. Ahmet Şık da benim için bir Metin’dir. Onu Metin kadar seviyorum.”

‘Bugün de gazetecilik dövülerek öldürülmek isteniyor’

Göktepe’nin çalışma arkadaşı Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye’de 145 tutuklu ve hükümlü gazetecinin bulunduğunu söyledi.

“Bugün de gazetecilik dövülerek öldürülmek isteniyor” diyen Polat, Ahmet Şık ve Özgür Gündem Gazetesi’nin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutuklu bulunduğunu hatırlattı.

Polat, “Biz bugün bunların takipçisiyiz. Gazetecilik, bütün baskılara rağmen eğilmiyor” diye konuştu.

Anmaya katılanlar, Göktepe’nin mezarına kırmızı karanfiller de bıraktı.

Metin Göktepe kimdir?

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde Alevi Kürt kökenli bir ailede dünyaya geldi. Yaşamının ilk 11 yılını burada geçiren Göktepe, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğuydu.

İlkokulu, köyün tek okulunda, birleştirilmiş sınıfta okuyan Göktepe, abla ve ağabeylerinin yıllara yayılan göçünün ardından 1979’da annesi ve babasından hemen önce küçük kardeşi Aziz ile birlikte İstanbul’a geldi. Aynı yıl Esenler’deki Hasip Dinçsoy İlköğretim Okulu’na kaydoldu ve 5. sınıfı burada okudu.

Ortaokula o zamanki adıyla Esenler Lisesi’nde başladı ve liseyi de burada okuyarak şimdiki adıyla Bakırköy İbrahim Turhan Lisesi’nden 1986’da mezun oldu. Lisede de başarılı bir öğrenci olan Göktepe, mezun olduktan sonra bir yıl dershaneye devam etti ve buradaki başarısıyla, kardeşinin de dershaneye gitmesini sağladı.

Yaz tatillerinde çalışarak harçlığını çıkaran ve böyle okuyan Göktepe, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi. Bu sırada fabrikada çalışan ablası, ağabeyi ve 1986’dan itibaren kültürel ve sosyal faaliyetlerine katıldığı dernek sayesinde siyasetle tanıştı.

Göktepe, üniversitede öğrenci gençlik mücadelesinin aktif bir üyesi oldu. Gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek adlı bir dergide başladı, 1995 yılında da Evrensel gazetesinde muhabir oldu.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply