‘İleri derecede oral ilişki haramdır’ tartışması

0

İlahıyatçı Ali Rıza Demircan’ın TRT’de Pelin Çift’in sunduğu programda kullandığı ifadeler yalnız Türkiye’de değil dünyada olay olurken, Demircan’a itiraz Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’den geldi.

“Bu milletin çoğunun başında böyle bir imtihan var. Sen buna haram derken nereye dayandın? Duvara dayandın. Nasıl haram diyorsun buna şimdi? Haram başka caiz değil başka.” diyen Cübbeli, “şimdi kardeşim şunu konuşalım: Şafi mezhebinde buna ruhsat verilmiş. Çünkü Şafi mezhebinde meni temizdir, pis değildir” ifadeleriyle konuştu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, “Meni Hanefiye göre pistir ama kurur sertleşirse elbiseden ufalanarak çıkarılabilir” diyen Cübbeli, “ama Şafi mezhebinde meni temizdir” diyerek tekrar etti. Malikiler’de de düşüncenin benzer olduğunu söyleyen Cübbeli, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde “ileri derecede oral ilişki”nin hacı hoca takımı dahil normal görüldüğünü söyledi.

Cübbeli, Hanefi mezhebi için de “haram asla denemez” dedi ve ekledi: “hiçbir fıkıhta haram demiyor caiz değildir diyor”.

Cübbeli, “bu işlerde en ileri giden benim ama takva başkadır fetva başkadır” dedi ve Demircan’ı “haramı nereden çıkardın” diye eleştirdi.

İsviçre’de manşet oldu

Demircan’ın programda kullandığı, “ileri derecede oral ilişki” sözü medyada büyük yankı bulmuş, programın sunucusu Pelin Çift kendini tutamayıp gülmüştü. Bu olay, İsviçre’de Blick gazetesine manşet oldu.

Demircan’ın “ileri derecede oral ilişki” sözünden sonra gülme krizine giren sunucu ‘Hocam sizin derdiniz ne?” demişti. Blick gazetesi evli çiftler arasında da haram sayılabilecek ilişki türleri olduğunu belirten Demircan’ın sözleri üzerine sunucunun gülme krizine girmesini ise ‘tuhaf’ olarak niteledi.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply