Kadınlar şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya istedi

0

8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Beyoğlu’nda toplanan bazı kadın örgütleri, 8 Mart’ı eylem yaparak kutladı. Beyoğlu Galatasaray Meydanı’nda toplanan İHD İstanbul Şubesi üyesi bir grup kadın, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun” yazılı pankart açtı, basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Seza Mis Horus, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün başlangıcıyla ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

“Ülkemizde hala namus cinayetleri işleniyor haberiniz var mı? Aile içi şiddet hız kesmen devam ediyor duyuyor musunuz? Tekel işçisi kadınlar 3 aydır Ankara sokaklarında farkında mısınız? Çifte ayrımcılığa uğrayan engelli kadınlar var biliyor musunuz? Ve cezaevlerindeki hasta kadınlar, Gulazerler, Hazneler, Sibeller ölümün kollarına atılmış biliyor musunuz? Ve biz İHD olarak 2010 8 Mart’ını işte bu kadınlara adıyoruz. Kadının insan hakkı en temel insan hakkıdır. Şiddetsiz, Sömürüsüz, yaşanılır bir dünya istiyoruz.”

Taksim Meydanı’nda toplanan Halkevci Kadınlar ise “Güvenceli İş, Kreş, Sağlık Hakkı, Sığınma Evi 4 acil şart için kadınlar el ele mücadeleye” yazılı pankart açarak eylem yaptı. Ellerindeki pet şişelere fasulye ve pirinç koyarak ses çıkaran kadınlar “Kreş Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Kimsenin Namusu Olmayacağız“ sloganları attı.

İstanbul’un farklı ilçelerinden gelen Halkevci kadınlar, günlük hayatta yaşadıkları sorunları dile getirdi. Grup adına Kartal Halkevi Başkanı Ezgi Özdemir bir basın açıklaması yaptı. Özdemir yaptığı açıklamada, “8 Mart’ın 100. yılında kadınları eksik insan ve eksik yurttaş olarak tanımlayan erkek egemenliğe, kadın emeği bedeni ve kimliği üzerindeki tüm baskı, sömürü ve şiddet biçimlerine karşı direnişin tarihini ve bugününü yaratan bütün kadınları selamlıyoruz. Biz kadınlar seyretmiyoruz, susmuyoruz, özgürlük için insanca bir yaşam için mücadele ediyoruz. Güvenceli bir işte çalışma hakkı için kreş istiyoruz” dedi.

Gruplar yaptıkları açıklamaların ardından dağıldı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply