İstanbul Küresel Şehirler İklim Eylemi sanal sergisi ile Glasgow’da  

0

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi  26. Taraflar Konferansı (COP26) İskoçya’nın Glasgow kentinde 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında toplanacak. COP 26 bünyesinde düzenlenen sanal sergide İstanbul’un da aralarında bulunduğu 11 şehir,  iklim eylem projeleriyle yer alacak. İklim eylemlerini ilerletecek öncü girişimlerde bulunan seçilmiş 11 şehrin proje ve uygulamaları Küresel Şehirler Ağı C40 ve Arup tarafından düzenlenen herkese açık sanal sergideki özel odalarında paylaşılacak.

Arup, COP26’ya katılan delegelere şehirler düzeyinde yapılan etkili iklim eylemlerin in en iyi örneklerinden bazılarını sunmak için 11 dünya şehrini seçerek bir sanal sergi hazırladı. Londra, İstanbul, Nairobi, Lima, Bogota, Los Angeles, Washington D.C., Mumbai, Pekin, Cakarta, ve Auckland’ın katılacağı Küresel Şehirler İklim Eylemi (The Global Cities Climate Action) sanal sergisi 1 Kasım’dan itibaren Virtual Engage adını taşıyan interaktif dijital platformda yer alacak. Glasgow’da 31 Ekim-12 Kasım arasında düzenlenen ve iklim değişikliğiyle mücadelede kat edilen yolu ve ülkelerin iddialı iklim hedeflerine ulaşmada şehirlerin kritik rollerinin tartışılacağı konferans sırasında açık kalacak sanal sergide 2050’de karbon nötr bir şehir olma taahhüdü veren İstanbul da 6 konu başlığı ile yer alacak.

İstanbul’un sanal sergi platformunda yer alacak altı konu başlığı şunlar:

  • “İklim Değişikliği Eylem Planı”
  •  “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı”
  • “Entegre Atık Yönetimi”
  • “Sürdürülebilir Enerji Yönetim Planı”
  • “İklim Adaleti”
  • “Kentsel Dirençlilik”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iklim eylemleri ile ilgili bu çalışmalarını sergileyeceği özel odasında, izleyicilere bir de video sunacak.

Enerji tüketiminin 2/3 ünden fazlası ve CO2 emisyonlarının % 70’i şehirlerden

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı şehirler, dünyadaki enerji tüketiminin üçte ikisinden fazlasını gerçekleştiriyor ve küresel karbondioksit (CO2) emisyonlarının %70’inden fazlasından sorumlu. Serginin organizatörleri C40 ve Arup, gelecekteki girişimlere ilham vermek için şehir yönetimlerinin liderlik ettiği iklim eylemlerine daha fazla sermaye yatırılması ve güvenilmesi çağrısında bulunuyorlar.

Sanal sergide, toplam 109 milyondan fazla nüfusu temsil eden 11 kentsel bölgeden örnekler sunulacak. Şehir liderliğindeki iklim çözümleri sayesinde emisyonların azaltılması, kaynak verimliliğinin artırılması, iklim adaptasyonu ve hafifletme yöntemleriyle elde edilen, somut olumlu iklim etkilerinin ölçümlerine ve şehir sakinlerinin yaşam kalitesinin ve sosyal adaletin nasıl geliştirildiğine ilişkin örnekler sergilenecek.

Küresel Şehirler İklim Eylemi Sergisi, sanal ortamda 31 Ekim Pazar günü Türkiye saati ile 21:00’de açılacak.

Share.

About Author

Leave A Reply