Hürriyet’in hatası Beşiktaş’ı kızdırdı

0

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir görsel Beşiktaş camiasıyla arasının bozulmasına neden oldu. Fenerbahçe’nin Kasımpaşa’yı yendiği maçın ardından, Beşiktaşlı futbolcu Duşko Tosic’in eşi Jelena Karleusa ve Fenerbahçeli oyuncu Ozan Tufan’ın yer aldığı fotomontajlı görsel, ‘‘Ozan Tufan patlaması’ Ozan Bey diyeceksiniz’ başlığıyla Hürriyet‘in sosyal medya hesabından servis edildi.

Futbolla alakası olmayan bu seviyesiz paylaşım sosyal medyada büyük tepki çekti. Hürriyet görseli yayından kaldırıp bir özür metni yayınlayarak, “Dikkatsizliğin sorumluluları hakkında gereken idari işlemler geciktirilmeden yapılacaktır. Söz konusu yayının hedef aldığı kişiler ve Beşiktaş camiasından özür dileriz” dedi.

Beşiktaş tatmin edici bulmadı

Ancak Beşiktaş, bu açıklamayı tatmin edici bulmayarak gazetenin internet sitesine yönelik bir açıklama yayınladı.

Beşiktaş, geçtiğimiz hafta hurriyet.com.tr’nin Beşiktaş-Benfica maçıyla ilgili ‘Ve beklenen gol nihayet geldi. Benfica rakibi karşısındaki golü Franco Emanuel Cervi ile buldu’ başlıklı haberini de hatırlatarak hayli sert çıktı.

Beşiktaş’ın sorumlulara yaptırım uygulanmaması halinde tüm kurumsal ilişkileri noktalayacağını duyurup gözdağı verdiği açıklama şöyle:

“Henüz geçtiğimiz hafta Beşiktaş-Benfica maçında taraftarımız ve spor kamuoyunun haklı tepkisini alan hürriyet.com.tr maç ile ilgili haberde geçen ve kullanılan ifadeler nedeniyle Beşiktaş Kulübü ve Büyük Beşiktaş taraftarından özür dilemiş; olayın tamamen servis alınan ajanstan kaynaklandığını belirtmiştir..

Kulübümüz haberde kabul edilemez ifadelere rağmen özürü ve mazereti samimi kabul edip, herhangi başka bir değerlendirme ve eylemde bulunmamıştır..

Ancak hurriyet.com.tr bu defa sadece camiamıza değil, kadına yönelik ayrımcılığa, aile değerlerine, rakip takım taraftarları arasında kin ve nefret uyandırmaya, Doğan Yayın İlkeleri’ne açıkça aykırı olacak şekilde ve bir futbolcumuzun eşi üzerinden ahlaki değerlere dönük, tarafımızca hiçbir şekilde asla kabul edilemez, çok ucuz ve seviyesiz bir yayınla, o capsi yayınlamıştır.

Bu bağlamda Hürriyet’in kurumsal olarak kendi ilkeleri ile çelişen bu yayını yapan ve editoryal sorumluluğu bulunan kişilere dönük yasal ve mesleki etik çerçevesinde yaptırım uygulamaması halinde bütün kurumsal ilişkilerimizi bitireceğimizi, yasal bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı Kamuoyuna duyururuz.”

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply