Hasan Pulur’a ‘intihal’ suçlaması!

0

Milliyet gazetesi yazarı Hasan Pulur, köşe yazılarında çalıntı yaptığı gerekçesi ile mahkemelik oldu. Akşam gazetesinin haberine göre; Alman Berliner Abendblatt gazetesi yazarı Nazmi Kavasoğlu, Pulur hakkında “yazılarından izinsiz ve kaynak göstermeden alıntı yaptığı” gerekçesi ile dava açtı.

Kavasoğlu, gazete ve internet sitesinde 2004 yılında yayımlanmış 6 yazısının Pulur tarafından Milliyet gazetesinde 2005 tarihinde yayımlanan “Bizden Olanlar” adlı 2 yazısında kullanıldığını iddia ediyor. Pulur’un alıntılarının, Avrupa Medya İzleme Komitesi tarafından bildirildiğini belirten Kavasoğlu, ünlü yazara noterden ihtarname çekildiğini söyledi.

İhtarnamede de “Alıntılar basit bir benzerlik olarak nitelendirilemeyecek kadar ciddi. İçeriğin dışında ruhu ve kurgusu da alınmıştır” denildi. Pulur’un özür dilemesi ve 5 bin euro manevi tazminat ödemesi istendi.

Akşam gazetesine konuşan Pulur ise davadan haberi olmadığını ve ihtarname almadığını belirterek “Almanya’daki Türkler ile ilgili internette dolaşan anekdotlar mevcut. Konu onlarsa, bu tür şeyler anonim. Kavasoğlu’nu tanımıyorum” dedi.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply