Gezmiş, Aslan ve İnan unutulmadı

0

68 kuşağının öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 37. yılında mezarları başında anıldı. Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anma törenine binlerce kişi katılırken, Gezmiş’in mezarına yanan sigara ve karanfil bırakıldı.

Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen anma programına CHP, DTP, ÖDP ve EMEP’in yanı sıra 68’liler Dayanışma Derneği, DİSK, Halkevleri ve Mücadele Birliği Platformu gibi bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Çok sayıda liseli gencin de katıldığı anma töreninde sloganlar atıldı. Törene katılan Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk, programı oturduğu sandalyeden takip etti. Gezmiş, Aslan ve İnan için yapılan saygı duruşu sırasında Çelenk, bastonunu ve yumruğunu havaya kaldırdı.

Gezmiş’lerin avukatı Halit Çelenk, 37 yıl önce gerçekleşen idamların Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu, idam kararının işlenen “suç” değil “sahip olunan düşünce” nedeniyle verildiğini söyledi.

Çelenk şunları söyledi: “İnfazlardan önce Gezmiş bana, ‘O gece bizi yalnız bırakmayın. Bizim tanığımız olun. Bizlerin korkmadan nasıl büyük bir yüreklilikle sehpaya gideceğimizi görün. İleride, kimi karanlık güçlerin yazabileceği yalan yanlış şeyleri düzeltirsiniz’ dedi.

Deniz, bu sözleri o kadar içten söyledi ki, bugün hâlâ kulağımdadır. Avukat Mükerrem Erdoğan ile o gece infazlarda bulunduk. 37 yıldan beri her 6 Mayıs’ta bu sözlere uyarak mezarları başında tanıklık ettiğim gerçeği anlattım.”

Denize karanfil bırakıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 37. yıldönümünde İstanbul’da çeşitli etkinliklerle anıldı. Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen anma törenine 78’liler Girişimi, İnsan Hakları Derneği ve DTP’nin de aralarında bulunduğu 13 kuruluş katıldı.

1 dakikalık saygı duruşunun ardından, 78’liler Girişimi’nden Yunus Bircan, “Bu yara 38 yıldır iyileşmedi” dedi. Dolmabahçe Meydanı’nda toplanan 68’liler Birliği Vakfı, Cumhuriyet Okurları (CUMOK) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık 150 kişi de “Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye” yazılı pankart açtı.

68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan da bir açıklama yaptı. Topluluk önce güvercin uçurdu, daha sonra da denize karanfiller fırlattı. Ekim Gençliği üyesi yaklaşık 50 kişilik bir grup da daha sonra Dolmabahçe Meydanı’nda toplanarak idamları protesto etti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply