Gaşiç’in özrü kabul görmedi

0

Sırbistan’da bir basın toplantısı sırasında fotoğraf çekmek için dizlerinin üzerine çöken kadın muhabire “Kolayca dizlerinin üzerine çöken kadın gazetecileri çok severim” diyen Sırbistan Savunma Bakanı Bratislav Gaşiç, Başbakan Aleksandr Vuçiç tarafından görevden alındı.

Tüm hükümet adına herkesten özür dileyen Başbakan Aleksandar Vucic, “Gasic işini çok iyi yapan bir bakan ve kırk yıllık dostumdur ama bu laf üzerine hükümette kalması mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

TEPKİ ÇEKTİ

Gaşiç’in ifadeleri muhalefet, gazeteci meslek örgütleri ve kadın hakları savunucularının tepkisine yol açtı. Kadın-erkek eşitliğinden sorumlu hükümet yetkilisi Brankica Yankoviç, “Gaşiç yalnızca gazetecilere değil tüm kadınlara hakaret etmiştir. Davranışı kabul edilemez”derken, kadın muhabirin çalıştığı B92 televizyon kanalından yapılan açıklamada, “Hükümet gazetecilerin diz çökmesini istiyor” denildi.

BAŞBAKAN KABUL ETMEDİ

Gelen tepkiler üzerine “Utanç verici davranışımdan ötürü özür dilerim” diyen Gasiç’in özrü, Başbakan Aleksandr Vuçiç tarafından “Bu tip bir davranışın özrü olmaz” sözleriyle kabul edilmedi. “Sırbistan’daki her kadını korumalıyız” diyen Vuçiç, Gaşiç’in daha fazla görevde kalamayacağını açıkladı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN GELİYOR

Bratislav Gaşiç 2014 nisanında savunma bakanlığına getirilmişti. 48 yaşındaki Gaşiç daha önce 57 bin nüfuslu Kruševac (Alacahisar) kentinin belediye başkanlığını yapıyordu. Başbakan Vuçiç’e yakın isimler arasında anılan Gaşiç halen iktidardaki Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) başkan vekilliğini yürütüyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply