Fransa Bisiklet Turu düşüşe neden olan seyirci hakkında şikayette bulundu

0

Fransa Bisiklet Turu, pankart açarak düşüşe neden olan seyirci hakkında şikayette bulundu.

Fransa Turu, pandeminin hafiflemesi nedeniyle açılış etabı seyircili olarak başladı. İlk etapta yaşanan iki büyük kazadan birine yol açan pankart açan seyirci, 50 bisikletçinin düşmesine neden oldu.
Fransa Turu’nun organizatörü ASO, açtığı pankarta bisikletçilerin takılmasıyla 21 sporcunun yaralanmasına ve 100’den fazla sporcunun geride kalmasına yol açan seyirci hakkında dava açma kararı aldı. Fransa Turu tarihinin en vahim kazalarından biri nedeniyle hakkında savcılık soruşturması başlatıldı.
Pankart açarak düşüşe neden oldu
Brest’ten Landeneau’ya uzanan ilk etapta Almanya kökenli olduğu sanılan bir kadın seyirci, yol kenarında Almanca-Fransızca karışık ‘Yürü, Büyükanne, Büyükbaba’ manasına gelebilecek pankartı açarak ağzı kulaklarında gülümserken görüntülendi.

Olay yerini terk etti

Jandarma sözcüsü, “Kazaya neden olan seyirci soruşturmacılar gelmeden olay yerini terk etti. Kendisini bulup adliyeye teslim etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sarı ceket, kırımızı-beyaz çizgili tişört ve kot giyip gözlük takıyordu” açıklamasını yaptı.
Savcılar, ‘güvenlik düzenlemelerini kasten ihlal edip kişinin üç aya varan sürelerde çalışmasını engelleyen yaralanmalara yol açma’ suçlamasıyla soruşturma açtıklarını teyit etti. Bu Fransız yasalarına göre 1 yıla varan hapis ve 58 bin liraya varan para cezası verilebilen suç teşkil ediyor.

Organizasyon suç duyurusunda bulundu

Organizasyonun Başkan Yardımcısı Pierre-Yves Thouault da seyirci hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Bu yıl, 108’incisi düzenlenen Fransa Bisiklet Turu, 21 etap sonunda 18 Temmuz Pazar günü Fransa’nın başkenti Paris’te son bulacak.

Fransa Bisiklet Turu

Her yıl Fransa’da düzenlenen yol bisikleti çok etaplı yarış turu. İtalya Bisiklet Turu ve İspanya Bisiklet Turu ile birlikte Avrupa’nın Büyük Turlar olarak adlandırılan üç büyük turundan birisi ve bisiklet sporunun en prestijli yarışıdır. UCI Dünya Turu kapsamında yer almakta olup, tüm yarışlar içerisinde en çok puan kazandıran yarıştır. İlk kez 1903 yılında düzenlenmiş olup, ilk sürümü Fransız Maurice Garin kazanmıştır.

Share.

About Author

Leave A Reply