Evine kapanan oyuna sarıldı

0

Türkiye’de ve dünyada sokaklar, konser salonları ve sinemalar boşalınca evde kalan vatandaşlar online oyunlarla stres atmaya başladı. 

Dünyayı sarsan koronavirüs çalışan çalışmayan herkesi sosyal izolasyon kurallarına uyup evde kalmaya zorluyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı uygulanırken birçok ülkede de vatandaşlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamayı tercih ediyor. Tüm sosyal hayatı etkileyen virüs nedeniyle konserden, sinemaya, sergiden, tiyatroya kadar her şey iptal edilince online oyunlar yeni gözde haline geldi. Türkiye’de ve dünyada online oyunlar ve online harcamalarda mart ayında ciddi bir artış yaşandı.

Türkiye 1 milyar doları aşar

Yılda 10 milyar TL hacme sahip 27 milyon online işlem gerçekleştiren Türkiye’nin lider elektronik para kuruluşu TURK Elektronik Para verilerine göre, Param Kart’lar ile yapılan online harcamalar bir önceki aya göre yüzde 13’lük artış yakalarken, bu oran online oyun harcamalarında yüzde 30 gibi büyük bir artış yakaladı. Dünyada 150 milyar doların üzerinde olan online oyun cirosu içerisinde Türkiye’nin payı 2019’da 830 milyon dolar olurken bu rakamın son gelişmeler ile birlikte 1 milyar doları aşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dünyada da koronavirüs nedeniyle benzer bir büyüme trendi var. Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin’de de şubat ayında online oyun harcamaları aylık bazda yüzde 32.3 yıllık bazda ise yüzde 42.9 artış yakaladı.

Online ve temassız ödeme sistemleri yaygınlaşacak

Türkiye ödeme hizmetlerindeki gelişmeler ve online harcamalar hakkında konuşan TURK Elektronik Para Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Ertürk, “Virüs nedeniyle online harcamalarda artış görüyoruz. Online oyunlara ilgi de hızla artıyor. Mart ayında Param Kart’lar ile yapılan oyun harcamalarında yüzde 30’luk bir artış oldu. Önümüzdeki süreçte fiziki teması en aza indirecek online ve temassız ödeme sistemleri çok daha hızlı şekilde yaygınlaşacak” dedi.

BKM’nin 2023 yılında e-ticarette ödemelerin yüzde 52’sinin, mağazalarda ödemelerin de yüzde 30’unun dijital cüzdanlarla yapılacağını öngördüğünü belirten Ertürk, “Biz de finansal teknolojiler alanında hızlı, kolay ve güvenilir ve ihtiyaçlara özel çözümler üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

https://jurnal.net/2020/03/24/uc-buyuk-ilde-2-milyondan-fazla-insan-sokaga-cikamiyor/

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply