Eski DTP’liler ifade verecek mi?

0

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi milletvekilleri ile mahkeme arasındaki ifade krizi büyüyor. Terör örgütürünün propagandasını yaptıkları gerekçesi ile eski DTP’li beş milletvekili hakkında dava açılmıştı. Vekillerin bugün mahkemede ifade vermeleri gerekiyordu.

Polis, sabah saatlerinde Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezine gelerek, haklarında “mahkemeye zorla getirilmeleri ve görüldüğü yerde yakalama kararı bulunan kapatılan eski DTP’li milletvekillerini aradı. Bir müddet parti merkezinde bekleyen polis daha sonra bir tutanak düzenleyerek buradan ayrıldı. Polisin ayrılmasının hemen ardından vekiller tek tek BDP Genel Merkezi’ne gelmeye başladı.

Eski DTP Milletvekili Sırrı Sakık konuyla ilgili olarak, “İçeride bir değerlendirme yapacağız. Mahkemeye gitse bile arkadaşlar ifade vermeleri söz konusu değil” dedi. Bu açıklamanın ardından Sırrı Sakık özel aracı ile Ahmet Türk, Emine Ayna ve diğer vekilleri genel merkeze getirdi.

İçeride aranan milletvekillerinin de katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantının ardından Ahmet Türk kameraların karşısına geçerek şu kısa açıklamayı yaptı:

“Bizim mahkemeden kaçma gibi bir durumumuz yok vakti gelince gideceğiz.”

Ahmet Türk böyle dedi ancak Emine Ayna’nın, “Kesinlikle ifade vermeye gitmeyeceğiz” açıklaması arada bir görüş ayrılığının olduğunu gösteriyordu.

Bu görüş ayrılığının ardından Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve İbrahim Binici, Sırrı Sakık’ın evinde bir toplantı daha yaptı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply