‘Erdoğan’a hakaret’ten gazetecilere ceza yağdı

0

Bianet’ten Erol Önderoğlu‘nun hazırladığı Medya Gözlem Raporu’na göre, son üç ayda beş gazeteci ve bir haber sitesine bin 740 TL’i ertelemeli olmak üzere toplam 24 bin 630 TL adli para cezası verildi, sekiz gazeteci halen yargılanıyor. Ayrıca, üçü beraat etti, üçüne de yeni dava açıldı veya şikayet yapıldı. Dört gazeteci, bir köşe yazarı ve bir gazeteyle ilgili toplam 1 milyon 315 bin TL’lik tazminat davası devam ediyor. Son üç ayda BirGün ve Taraf gazeteleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan bağlantılı haberler nedeniyle tekzip yayımlamak zorunda kaldı.

Geçen yılın aynı döneminde, bir köşe yazarı ve bir karikatürist toplam 1 yıl 5 ay 20 gün hapse mahkum edilmişti.

Erdoğan’a hakaret davaları

*Sekiz gazeteci ve iki gazete, bir avukat ‘Erdoğan’a hakaret’ (TCK 125/3) iddiasıyla 2 yıl 7 ayı ertelemeli olmak üzere toplam 4 yıl 6 ay 10 gün hapis, 31 bin 860 TL adli para cezası ve 35 bin TL de tazminat cezasına mahkum edildi.

*’Erdoğan’a görevinden dolayı hakaret’ iddiasıyla ve TCK’nın 125/3 maddesinden yargılanan gazeteci Bülent Keneş ertelemeli 21 ay hapse, gazeteci Yaşar Elma 1 yıl 11 ay 10 gün hapis, Mehmet Baransu ertelemeli 10 ay hapis, BirGün yazarı Barış Atay, Yurt gazetesinden Merdan Yanardağ ve Hakan Gülseven 7 bin 80’er TL, Barış İnce ise 10 bin 620 TL adli para cezasına mahkum edildi. Halk TV’den Müşerref Seçkin ve Zaman gazetesinden Mümtazer Türköne beraat etti, gazeteci Aytekin Gezici halen yargılanıyor.

*Beş gazeteciye ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ başlıklı TCK’nın 299. Maddesinden yeni dava açıldı (Özgür Mumcu, Bekir Coşkun, Barış Pehlivan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Cüneyt Arat); halen yargılanan üç gazeteciden Hanife Şahan beraat etti; Barış İnce ve Ender İmrek’in davası sürüyor. Ayrıca, dokuz gazeteciye ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten yeni soruşturmalar açıldı.

Geçen yılın aynı döneminde 38 kişi toplam ‘Erdoğan’a hakaret’ten 2 ay 15 gün hapis ve 277 bin 400 TL para cezasına mahkum edilmişti.

Gazetecilere ‘örgüt’ suçlaması

Hapisteki 23 gazeteciden 13’ü ‘Kürdistan Topluluklar Birliği-Türkiye’ (KCK), ‘PKK’ ve ‘DYG’; ikisi ‘Marksist Leninist Komünist Partisi’ (MLKP); ,ikisi ‘Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’ (DHKP-C); biri ‘Direniş Hareketi’, biri ‘Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist’ (TKEP/L), biri ‘Paralel örgüt’, biri gizli belgeleri kullanma davalarından hapiste.

Biri üç örgüte birden üye olmaktan (Ergenekon Örgütü Mersin Teşkilatı, Türk İntikam Birliği Teşkilatı ve İç Örgüt) yargılanırken, biri de ‘örgüt üyeliği’nden soruşturma geçiriyor.

Ayrıca dokuz dağıtımcı da ‘örgüt’ bağlantısı iddiasıyla hapse girdi.

46 medya çalışanına 460 yıl hapis isteniyor

*KCK Basın davasından 46 medya çalışanı ‘örgüt üyeliği’nden toplam 460 yıl hapis, Odatv davasından 10 gazeteci ‘örgüte yardım’dan 30 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. İki gazeteci ‘dini değerleri aşağılamak’ iddiasıyla yargılanacak. Üç gazeteci ‘gizliliği ihlal ve yargıyı etkilemeye teşebbüs’ten yargılanırken, iki gazeteci ve bir mizah dergisi için ‘kin ve düşmanlığa tahrik’ten yeni şikayetler yapıldı.

*Bu dönemde yedi gazeteci hakkında ‘casusluk’, ‘devletin güvenliğine dair belge yayınlamak’, ‘örgüt üyeliği’, ‘kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘özel yaşamın gizliliği’ gerekçeleriyle soruşturma açıldı.

30 gazeteciye gözaltı

*Üç aylık dönemde, toplam 30 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alındı; ikisi gözaltı girişimi yaşadı. Geçen yılın aynı döneminde dokuz gazeteci gözaltına alınmıştı.

*Üç ayda 18 gazeteci, bir yazar ve bir medya aracı saldırıya uğradı, bir sözlü saldırı yaşandı. Yedi gazeteci, bir sosyal medya aktivisti ve beş gazete veya dergi tehdit edildi; Geçen yıl aynı dönemde, 54 gazeteci, bir yerel gazete saldırı yaşamıştı.

*Dört gazeteci TMK uyarınca 127 yıl 1 ay hapis istemiyle yargılanıyordu; Diken yazarı Frederike Geerdink beraat etse de karar temyiz edildiğinden yargılanması devam edecek. 12 gazeteci, yedi gazete ve dört sosyal medya kullanıcısı hakkında TMK’dan yeni soruşturma açıldı veya suç duyuruları yapıldı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply