Erdoğan, New York Times’a çıkıştı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hürriyet gazetesine yönelik söylemlerinden ötürü kendisini eleştirip, “Erdoğan, doğruların söylenmesine giderek daha fazla düşman oluyor” diye yazan New York Times’a kendi ‘tarzıyla’ karşılık verdi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) İstanbul Ofisi’nde düzenlendiği panelde konuşan Tayyip Erdoğan, gazetenin editoryal yazısını ‘edep dışı’ ilan ederekı, şunları söyledi:

“Erdoğan’ın Türkiye’sinde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış adeta ABD’ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin. Bir defa sen bunu yazmakla böyle bir haberi yapmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmakla Türkiye’ye müdahale ediyorsun. Sen kimsin ya?”

Dünyanın saygın gazetelerinden biri olan New York Times’ı darbecilikle suçlayan Erdoğan, “Sen ABD yönetimine böyle bir şey yapabilir misin. Anında gereğini yaparlar. Böyle bir şey yok. Türkiye’deki malum medya grubu da, onlar da belli yerlerden destek almakla bu vesayeti sürdürmek istiyorlar. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi bu darbecilerin önlerinin ebediyen kesilişinin ilanı olacaktır” diye konuştu.

‘Niye oraya benim resmimi koydun?’

Hakkındaki suçlamalara karşı, hiçbir partinin rakibi olmadıklarını sadece gazetecilik yaptıklarını savunan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ı da ‘boş geçmeyen’ Erdoğan, Hürriyet’in ‘Mursi’ manşetinin kendisine yönelik bir tehdit olduğunu öne sürdü:

“Ama ardından tabi karşı bir kontra bir saldırı gelince “Biz onu demek istemedik” diyor. Ya niye oraya benim resmimi koydun o zaman…Resmi koyuyorsun altına da ‘Mursi’ye yüzde 52 ile idam diyorsun, bu ne demektir. Bunu herkes anladı zaten, ‘Sıra sende’ demektir” dedi.

‘Sen ne istiyorsun onu söyle’

“Sen hangi başlığı atarsan at, neyi yazarsan yaz. O ayrı mesele. Bu mesele bir cibilliyet meselesidir. Bir karakter meselesidir” diyen Erdoğan, ‘beyefendi’ olarak bahsettiği Aydın Doğan hakkında şunları söyledi:

“Bunlar tabi beyefendileri rahatsız ediyor. İşte şimdi bir yerde yapmış oldukları konuşmalarda, “Bizi terörist de yaptılar, bize şunu da söylediler…” vesaire filan falan birçok şey de söylüyorlar. Tamam da sen ne istiyorsun önce bunu söyle… Ama samimi söyle. Bunların başkanlık sistemine karşı çıkmaları demokrasiye olan bağlılıklarından değil darbecilere olan aşklarındandır.”

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply