El Cezire’de ortaklık bozuldu

0

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Cine5’i satın alarak Türkiye piyasasına girmek isteyen Katar merkezli El Cezire televizyonu, yayın hayatına bir türlü başlayamayınca şirketin yüzde 75 sahibi olan Türk ortağı ile yollarını ayırdı.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Katar’daki merkezden gelen baskı üzerine el Cezire Türk’ün Türkiye’deki ortağı Vural Ak ile ortaklığını bitirdiği öğrenildi. Bu ayrılığın ardından kanalın sürekli ertelenen yayına başlama tarihi, iyice belirsizliğe düştü.

Türkiye piyasasına ilk etapta TVNet’i alarak girmek isteyen El Cezire, anlaşma olmayınca TMSF’den Cine5’i almıştı. TMSF, Cine5’i 31 Ocak 2011’de düzenlenen ihalede 40 milyon dolara satışa çıkarmıştı.

İsim hakkı yüzünden Tempo TV ile anlaşmaslığa düşüp davalık olan El Cezire Türk, bu ihaleye 21 milyon dolar teklif vermişti. 4 Şubat 2011’de yinelenen ihalede El Cezire’nin 40.5 milyon dolarlık teklifi TMSF Satış Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

Kanalın ortağı Vural Ak, Türkiye’nin yüzde 80’ine varan bir alanda yayınlarının izlenmesini arzuladıklarını söylemişti. Ak, Cine5’in markası, teknik altyapısı ve kabiliyetlerinin El Cezire ile kıyaslanamayacak kadar eskimiş durumda olduğunu belirtmişti.

Cine5’in satın alınmasına rağmen El Cezire Türk, bir türlü yayın hayatına başlayamadı. Cine5’in satın alındığı dönemde ‘Mayıs ayına kadar yapılanma, Ağustos’ta yayın’ açıklaması yapan El Cezire Türk, tarihi önce 1 Kasım’a, ardından da 1 Şubat 2012’ye erteledi.

Katar’dan gelen baskı üzerine Türk ortakla yollarını ayıran El Cezire’nin bu ayrılıktan sonra ne zaman yayın hayatına başlayacağı iyice belirsizliğe büründü.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply