Ebola, can almaya devam ediyor

0

Batı Afrika’da şimdiye kadar yaklaşık bin 500 kişi Ebola virüsü yüzünden hayatını kaybederken, Dünya Sağlık Örgütü Sierra Leone’deki laboratuvarını kapattığını açıkladı.

Tıbbi malzeme eksikliği sebebiyle hastalığın en hızlı yayıldığı ülke olan Liberya’ya Amerika’nın Texas eyaletinden 30 bin pound değerinde eldiven, maske, gözlük ve diğer temel sağlık malzemesi yardımı gönderildiği açıklandı.

400’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Liberya en fazla kaybın yaşandığı ülke. Halkın bir kısmının Ebola salgınını kabul etmemesi tedavisi henüz test aşamasındaki hastalıkla mücadeleyi daha da zorlaştırıyor. Liberya’da virüsün her gün en az 30 kişiye bulaştığı tahmin ediliyor.

Gine ve Sierra Leone’nin ardından Nijerya’da da görülen Ebola vakası ise 200’e ulaştı. Bunlardan dördü hayatını kaybederken, en az beş tanesinin sağlığına kavuştuğu aktarıldı.

Ebola’ya yol açan virüs sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs, bugüne kadar daha çok, hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı. Şimdiye kadar bölgede görev yapan 120 sağlık personeli hayatını kaybetti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply