Dünya en sıcak dönemini yaşıyor

0

Küresel ısınmanın geldiği boyut açıklanan son verilerle bir kez daha ortaya çıktı. Dünya Meteoroloji Örgütü ve NASA son dört yılın bugüne kadar ölçülen en sıcak yıllar olduğunu duyurdu. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda ısınma trendinin devam edeceğini söylüyor.

Dünya En sıcak zamanlarını yaşıyor. Son dört yıl modern sıcaklık ölçümlerinin kayıt altına alınmaya başlandığı 1850’den bu yana ölçülen en sıcak yıllar oldu. Açıklamayı Birleşmiş Milletler’e Bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü yaptı. Buna göre, kayıtlara geçen en sıcak 20 yıl son 22 yıl içinde yaşandı. 1880 den beri dünya 1 santigrat derecenin üzerinde ısındı.

NASA Goddard Enstitüsü Uzay Çalışmaları Direktörü Gavin Schmidt, dünyanın yaşadığı son yıllardaki ısınmanın net şekilde gözlemlenebildiğini söylüyor:

“Dünya çok fazla ısınıyor. Bunu yalnızca sıcaklık ölçümleri seviyelerinin yükselmesi, kıyı kesimlerdeki su baskınları, aşırı yağışlar, aşırı sıcak hava dalgaları, yoğun yağmurlar gibi ekosistemdeki değişikliklerden de görmemiz mümkün.”

Gavin Schmidt, son yıllardaki sıcaklık artışının en büyük sebebinin metan ve karbondioksit salınımının giderek artması olduğunu belirtiyor:

“Dünyamızı daha az enerjiye ihtiyaç duyacak şekilde yeniden tasarlamalıyız. Ama  en önemlisi kömür doğalgaz ve fosil yakıtları azaltıp, ormanları korumalıyız.”

Dünya Meteoroloji Örgütü uzmanları, son günlerde ABD’de yaşanan dondurucu soğukların “iklim değişikliği ve küresel ısınmanın olmadığı anlamına gelmediğini” söyledi.

Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamanın iki katı ısındığı ve bölgede eriyen buzullar yüz milyonlarca insanın yaşamını etkilediğini dikkat çekiliyor.

2016 yılı, El Nino hava olayları etkisinden dolayı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçmişti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply