Dolapdere silahşorleri serbest

0

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılması üzerine Beyoğlu’nda çıkan olaylarda göstericilere silah çektikleri iddia edilen 4 şüpheli dün yoğun güvenlik önlemleri altında Beyoğlu Adliyesi’ne sevk edildi. En son gözaltına alınan dördüncü şüphelinin ise Dolapdere’de bir otoparkta çalıştığı ortaya çıktı. Olay yerinde bulunan boş kovanların bu kişinin kullandığı tabancadan çıktığı belirlendi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DTP’nin kapatılmasının ardından Dolapdere’de yaşanan ve çevredeki kişilerin ve işyerlerinin zarar gördüğü olaylarla ilgili soruşturmada gözaltına aldığı 4 şüpheliyi Beyoğlu Adliyesi’ne sevk etti. Geçen Pazar günü çıkan olaylarda Dolapdere’de oturan üç kişi, terör örgütü yandaşlarına tabanca çektiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Korku ve panik yaratmak suçundan haklarında işlem yapılan T.G., S.Ü. ve S.Z. savcılık tarafından tabancaların kuru sıkı olduğu gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. Ancak zanlılardan S.Ü.’nün başka bir suçtan yakalaması olduğu gerekçesiyle adliyeye getirildiği gün serbest bırakılan S.Z., “Bir muhabir, bana 500 TL verdi. Ben de silah çektim. Siz de 500 TL verin içeriyi gireyim savcıyı rehin alayım” sözleri üzerine de soruşturma derinleştirildi. S.Z. bunun üzerine yeniden gözaltına alındı. S.Z., emniyette “Tanımadığımız kişiler bize para verip ateş etmemizi istediler” dedi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün 3 şüpheli ile olay günü kullanılan gerçek silahtan çıkan kovanlarla ilgili yaptığı araştırmada Dolapdere’de bir otoparkta çalışan R.G. de gözaltına aldı. Çıkan olaylarda bulunan iki boş kovanın R.G.’nin silahına ait olduğu yapılan balistik incelemede tespit edildi. Çıkan olaylarda Şevket Aslan, bacağından yaralanmış ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitmişti. Gözaltına alınan gözaltına alınan Şevket Aslan çıkarıldığı Beşiktaş’taki özel yetkili mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Emniyetteki sorgularının ardından Beyoğlu Adliyesi’ne sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edilen S.Ü., T.G., S.Z. ve dün gözaltına alınan R.G. Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi. Yaklaşık bir saat Adli Tabip’likte bekletilen 4 şüphelinin içeride olduğu sırada dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı, evrak üzerinden işlem yaparak şüphelileri tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen şüphelilerden birinin kafasında polis şapkası olduğu dikkat çekti.

Mahkemeye sevkedilen T.G., S.Ü. ve S.Z. ile R.G. sorgularının ardından serbest bırakıldı.Serbet kalan 4 kişi plakaları bezle örtülmüş bir araçla adliye bahçesinden ayrıldı.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply