Cumhuriyet gazetesi erişim sorununu çözdü

0

Cumhuriyet gazetesi herhangi bir erişim ya da engelleme olmamasına rağmen internet sitesine girilememesi sorununu çözdü. Gazete siteye girilememe nedeni olarak ‘siber saldırıyı’ gerekçe gösteren Türk Telekom’la ilişkisini kesti. Gazeteye erişim sorununun büyük oranda kalktığı belirtildi.

Cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni Oğuz Güven Deutsche Welle‘ye yaptığı açıklamada, ‘Sorun üç gün gibi uzun bir süre devam edince, biz de Telekom’la ilişkimizi kesme kararı aldık. DNS koruma hizmetini artık yurtdışından başka bir firmadan alıyoruz. DNS’lerin değişmesiyle sorun da ortadan kalkmaya başladı. Okuyucular yeniden siteye girebiliyor’ dedi. Güven, bilgilerin diğer serverlara geçmesi zaman aldığı için işlemin biraz daha süreceğini söyledi.

‘Sorun açıklamanın ardından başladı’

Siteye erişim sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen cuma Cumhuriyet’i eleştirmesinin ardından başladığını söyleyen Oğuz Güven, “Cumhurbaşkanı manşetinden dolayı Cumhuriyet’i suçlayan açıklamalar yaptı. Ertesi sabah 05:00’de siteye erişim sorunu başladı” dedi.

Hemen Telekom’la irtibata geçtiklerini ve Telekom’un kendilerine, ‘siber saldırı var’ açıklamasını yaptığını belirten Güven, Türk Telekom’un siber saldırının ardından cumhuriyet.com.tr isteklerini kapattığını, dolayısıyla siteye erişilemediğini söyledi.

‘Telekom saldırıyı bahane edip, siteyi kapattı’

Sorunun uzun süre çözümlenemediğini ve Telekom’un kendilerine, ‘Saldırı büyük. 7.1 gigabayt şiddetinde” açıklamasını yaptığını söyleyen Güven, “Ama bu saldırının bu kadar sürekli olması mümkün değil. Telekom bunu bahane edip siteyi kapattı. Tabi ki bu durum uzun sürünce, biz de Telekom’la ilişiğimizi kesme kararı aldık” dedi.

Bütün verilerin Telekom’da olduğunu dolayısıyla siber saldırının boyutu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Güven, ‘Saldırı Telekom’un dediği kadar büyük mü, bunu bilmiyoruz, ispat da edemiyoruz çünkü veriler Telekom’un elinde’ dedi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sultanahmet’teki saldırıyla ilgili geçen cuma yaptığı açıklamada Cumhuriyet’i eleştirmiş, “Fransa’daki Paris saldırısını manşetlerinden benim ülkemdeki bir gazete ‘Fransa çocuklarına ağlıyor’ başlığında verdi. Sultanahmet’teki olayı, ‘katliam ülkesi’ başlığında vermesi bizi şaşırtmadı. Ama umuyorum, birilerinin aklını başına getirmiştir. Böyle bir şey olabilir mi?” diye konuşmuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply