Cannes Film Festivali jüri üyeleri açıklandı

0

Amerikalı yönetmen Spike Lee’nin başkanlığını yapacağı 74. Cannes Film Festivali jürisinin üyeleri belirlendi.
Cannes Film Festivali Komitesi, Spike Lee’nin başkanlığını yapacağı 74. Cannes Film Festivali jürisinin üyelerini açıkladı. Amerikalı yönetmene yardımcı olacak 8 kişilik ekip belirlendi.

Jüride 5 kadın üye yer aldı

“Fransız ve Senegalli yönetmen ve oyuncu Mati Diop, Fransız sanatçı Mylene Farmer, Amerikalı oyuncu Maggie Gyllenhaal, Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner, Fransız oyuncu, yönetmen ve sanatçı Melanie Laurent, Brezilyalı yönetmen ve senarist Kleber Mendonça Filho, Fransız oyuncu Tahar Rahim ve Güney Koreli oyuncu Song Kang-ho.” Jüri üyelerinin 5’inin kadından oluşması dikkati çekiyor.

6-17 temmuz arasında düzenlenecek

Mayısta yapılması planlanan 74. Cannes Film Festivali, yeni tip corona virüs salgını nedeniyle 6-17 Temmuz’a ertelenmişti.

Cannes Film Festivali

Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde her yıl genellikle Mayıs ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. Festivale dünyanın her yanından ve her türden yeni filmler katılır. Altın Palmiye festivalin en prestijli ödülüdür.
Cannes Film Festivali, Avrupa’daki en önemli 3 film festivalinden biridir. Altın Palmiye için her yıl ortalama 20 film yarışır. Kazananlar, uluslararası sanatçılardan oluşan jüriler tarafından belirlenir. Cannes Film Festivali’nde verilen yarışma ödülleri Altın Palmiye, Büyük Ödül, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film ve Jüri Ödülü’dür.

İlk festival

Festivalin çıkışı 1930’ların sonunda Philippe Erlanger’in o zaman Fransa Eğitim ve Güzel Sanatlar Bakanı olan Jean Zay’den isteği ve Zay’in Venedik Film Festivali’ne rakip olabilecek uluslararası kültürel bir organizasyon kurmaya olan arzusuna dayanmaktadır.
İlk festivalin 1 Eylül 1939’da Cannes’da Louis Lumière’in başkanlığında düzenlenmesi planlanmıştı. Ancak Alman birliklerinin Polonya’ya saldırısı ile başlayan II. Dünya Savaşı’dan dolayı iptal edildi. Savaştan dolayı ilk festival ancak 20 Eylül 1946’da başlayabildi. İlk yıllarda eşitlik ilkesine bağlı olarak jüride her ülkeden sadece bir temsilci yer alabiliyordu. Bu etkinlik için 1949’da inşa edilmiş olan Festival Sarayı) çatısı tamamlanmadan açıldığı için fırtına sırasında çatısı uçmuştur. Festival 1952’ye kadar 1948 ve 1950 hariç olmak üzere Eylül ayında düzenlendi ancak 1952’den itibaren festival Venedik Film Festivali’nin de sonbaharda düzenlenmesinden dolayı Mayıs ayında düzenlenmeye başlandı.
1955’te o zamana kadar verilmekte olan Büyük Ödül (Fransızca: Grand Prix du Festival) Altın Palmiye olarak değiştirildi. 1957’de Dolores del Rio festival jürisinin ilk kadın üyesi olarak tarihe geçti. 1959’da ise festivale ticari bir kimlik kazandıran, sinema endüstrisinin üreticilerini ve alıcılarını bir arada toplayan Film Pazarı kuruldu. Günümüzde Film Pazarı sinema endüstrisinin bir numaralı ticari platformu durumundadır.

 

Share.

About Author

Leave A Reply