Cannes, ‘Cafe Society’ ile açılacak

0

Dünyanın en önemli festivallerinden Cannes Film Festivali 11 Mayıs’ta başlıyor. 12 boyunca gözler Cannes’da yine yıldızlar geçidi yapılan kırmızı halıya çevrili olacak. Festival Woody Allen’ın yeni filmi “Cafe Society” ile açılış yapacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fransa’nın güneyindeki Cannes kentinde 22 Mayıs’a kadar devam edecek festivalin büyük ödülü Altın Palmiye.

‘Gabra’ da davet edildi

Altın Palmiye yarışında yine birçok sanatçının adı geçiyor. Pedro Almodovar, Xavier Dolan, Jim Jarmush, Ken Loach ünlü yönetmenler arasında adı geçenler. Fransız Sineması dört filmle yarışa giriyor. ABD, Jim Jarmush’un “Paterson” ve yönetmenliğe soyunan Sean Penn’in “The Last Face” adlı filmleriyle temsil edilecek. İran, Oscar ödüllü senarist ve yönetmen Asghar Farhadi ile Romanya ise iki filmle festivale katılıyor.

Türkiye’den Hakkı Görgülü’nün yönetmenliğini yaptığı “Gabra” isimli film festivalin kısa film kategorisinde gösterilmek üzere davet edildi. Görgülü savaştan kaçan Suriyeli bir kızın Türkiye’ye gelişi ve buradaki hayat mücadelesini anlatıyor.

Ünlü oyuncular katılıyor

Bu yıl festivale geleceklerini vaat eden oyuncular arasında Charlize Theron, Isabelle Huppert, Russel Crowe, Javier Bardem, Kristen Stewart ve Vincent Cassel da bulunuyor.

Festival jürisinin başkanı George Miller

22 Mayıs’ta Altın Palmiye’yi kimin yukarı kaldıracağına başkanlığını Avustralyalı yönetmen George Miller’in yapacağı jüri karar verecek. Jüride Donald Sutherland, Mads Mikkelsen, Kirsten Dunst gibi sanatçıların yanı sıra Fransız şarkıcı Vanessa Paradis ve yönetmenler Laszlo Nemes ve Arnaud Desplechin de yer alıyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply