Çamlıca Kulesi resmen açıldı

0
Çamlıca Kulesi, pandemi nedeniyle haftasonları sokağa çıkma yasağının uygulandığı bir cumartesi günü resmen açıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı

 

Çamlıca’daki vericileri tek bir alana toplayan Camlıca Kulesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile resmen açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, “İletişim ve yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtiğimiz bu kule sayesinde Çamlıca görüntü kirliliğine son verdi. Aynı modeli şartların müsait olduğu yerlerden başlayarak ülke genelinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Böylece hem mükerrer yatırımların önüne geçecek, hem çevre kirliliğini önleyecek hem de hizmet kalitesini yükselteceğiz” dedi.

Çamlıca Kulesi, toplam 30 bin 150 metrekare alana sahip. Deniz seviyesinden 587 metre yükseklikte. Betonarme yapısının yüksekliği 221 metre olan kulenin çelik anten yüksekliği 168 metre. Çelik anteni ile birlikte yerden 369 metre yüksekliğe ulaşan kule, 9 büyüklüğünde depreme ve şiddetli rüzgarlara karşı dirençli bir şeklide inşa edildi. Zemin kotu 218 metre olan Çamlıca Kulesi, zemin altında 4, zemin üzerinde 45 olmak üzere toplam 49 kattan oluşuyor. Zemin katında podyumun yer aldığı kulenin teknik katlarının üzerinde seyir katları, restoran katı ve cafe katları bulunuyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply