Bir facianın kısa hikayesi: Chernobyl

0

Kısa sürede seyircinin beğenisini kazanan İngiliz-Amerikan ortak yapımı mini dizi, IMDb’de 9,7’lik puanıyla en popüler yapımlar arasına girmeyi başardı.

İREM ECE ÇABUK

Game of Thrones tartışmaları yeni yeni bitmişken HBO’dan yeni bir hamle ile karşımıza çıkan Chernobyl, yayınlandığı ilk günden itibaren sosyal medyada kendinden söz ettirdi. İşlendiği konu itibarı ile büyük dikkat çeken mini dizi, 26 Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’nde meydana gelmiş olan nükleer felaketi ele alıyor.

Yönetmenliğini Johan Renck’in yaptığı, insan faktörünün etkili olduğu en büyük felaketlerden olan Çernobil’in hikâyesini anlatan diziyi, Hangover (Felekten Bir Gece) filmlerinin senaristi Craig Mazin kaleme aldı. Dizi, radyasyonun etkileyebileceği bütün dünya ülkeleri için, kendilerini feda etmeye hazır kişileri ve bu duruma sebebiyet verenleri başrolde tutarak olaylar zincirini başlatıyor.

Dizinin başrollerini, Sherlock Holmes (Gölge Oyunları) filminin Moriarty’si Jared Harris, Red Dragon (Kızıl Ejder) filminde oynayan Emily Watson, Nymphomaniac (İtiraf) serisinde gördüğümüz Stellan Skarsgård ve Quantum of Solace’da izlediğimiz Paul Ritter paylaşıyor.

Yapımda, Jared Harris, kazayı inceleyen Rus bilim insanı Valery Legasov’u canlandırırken, Stellan Skarsgård, dönemin Bakanlar Kurulu’nda başkan yardımcısı olan Boris Shcherbina’ya hayat veriyor. Legasov ve Shcherbina karakterleri gerçekte yaşamış ve felaketten sonra olayda yer almış kişilerken, Emily Watson’ın canlandırdığı Ulana Khomyuk kurgu bir karakter. Kazayı araştırmak isteyen nükleer fizikçi Khomyuk, aslında, nükleer santraldeki faciayı araştıran ve benzer bir durumun tekrar etmemesi için çözümler arayan bilim insanlarını teslim ediyor. Çernobil Nükleer Santrali’nin başmühendis yardımcısı ve felakete sebebiyet veren yıkıcı güvenlik testinin şefi Anatoly Stepanovich Dyatlov’u ise Paul Ritter canlandırıyor.

Dizideki hikâyelerin ve diyalogların çoğunun belgelere dayanması, realist bakış açısıyla anlatılan olayların bir belgesel havası katması, mekânın Pripyat’a göre birebir yapılmış olması ve sahnelerin kalitesi sayesinde dizi büyük bir takdir topladı. Tüm bu başarıların yanında dizinin dilinin Rusça yerine İngilizce olması eleştiri aldı. Eleştirilerden konu açılmışken Rusya’nın, HBO’nun bu yapımını beğenmediği, dizi içerisinde yanlışlar olduğunu savunduğu ve Rus yapımı başka bir seriye başlanacağı tartışması ise sosyal medyada devam ediyor. Fakat dizinin final sahnesine bakıldığında ise zaten olayların tümüyle nesnelliği yansıtmadığının da dipnot olarak düşüldüğü görülüyor.

Çernobil’de ne oldu?

Çernobil reaktör kazası ya da Çernobil kazası, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’daki Pripyat şehrinin 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali’nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer bir felaket. Nükleer santralde meydana gelen patlama ve yangın sonrasında SSCB’ye, Avrupa’ya ve Türkiye’ye büyük miktarda radyasyon yayıldığı tespit edilmiştir. Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği’ne göre bugüne kadar meydana gelmiş en büyük nükleer kazadır.

Share.

About Author

Muhabir, Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply