Başsavcı Cihaner tutuklandı

0

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcısı Osman Şanal’ın talimatıyla Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in makam odası ve evinde arama yapıldı. Başsavcı Şanal’ın talebi üzerine aramalara Erzincan Emniyet Müdürlüğü’nden de polis ekibi de katıldı.

Cihaner’in evinde, makam odasında yapılan aramalardan sonra birçok evraka, bilgisayara ve çok sayıda CD’ye el konuldu. Aramaların ardından Başsavcı Cihaner, ”Ergenekon terör örgütü üyesi olmak”, ”görevi kötüye kullanmak” ve ”tehdit ve iftira” suçlamalarıyla gözaltına alındı ve akşam saatlerinde Erzurum’a götürüldü.

Başsavcı Cihaner, operasyonu başlatan Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından sabaha kadar sorgulandı. Cihaner, yaklaşık 6.5 saatlik sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle sabah saat 06.00 sularında nöbetçi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner, tutuklandı.

AVUKATI: SÜRPRİZ DEĞİLDİ

İlhan Cihaner’in avukatı Hamit Sekman, ”Bu tarz gözaltına alınmalarda böyle kararlar çıkabilir. Sürpriz de değildi” dedi. Sekman, Başsavcı Cihaner’in durumunun iyi olduğunu söyledi. Avukat Sekman, karara yarın itiraz edeceklerini söyledi.

TARİHLER ÖRTÜŞMÜYOR

“İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nı uygulamakla suçlanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in cemaatlere soruşturma açtığı tarihle, irtica planının tarihleri örtüşmüyor.

İddialara göre; Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından 2009’un Nisan ayında hazırlandı ve imzalandı. Türkiye uzun bir süre ‘İrtica Eylem Planı’ndaki ıslak imzayı tartıştı. Planın hazırlanma tarihi de 2009 yılı Nisan ayı olurak belirlendi.

‘İrtica Eylem Planı’nın bir parçası olarak gösterilmeye çalışılan Erzincan’da ise İsmailağa cemaatine dönük operasyonlar 2007 yılında başladı.

Erzincan’daki İsmailağa cemaatine yönelik operasyonda 63’ü çocuk 74 kişi ailelerine teslim edildi. Gözaltına alınan 20 kişiden 9’u tutuklandı. Bu zanlılar da daha sonra serbest bırakıldı.

Soruşturma dosyası görevsizlik kararıyla Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’a verildi.

AVUKATI: CİHANER GAYET SAKİN

Başsavcı İlhan Cihaner’in avukatı Hamit Sekman, Cihaner’in sakin olduğunu ifade ederek “İddiaların asılsız olduğunu ve gerçeklerin ortaya çıkacağını biliyor” dedi. Sekman, Erzurum Barosu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada kanuna göre birinci sınıfa ayrılan hakim ve savcıların yargılanmalarının Yargıtay Ceza Daireleri’nde yapılacağının belirtildiğini söyledi.

Hamit Sekman, şu görüşleri savundu:

”Bu fıkrada belirtilen suçlardan dolayı istisnalar vardır. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’da yargılanacak kişileri muaf tutmuştur. Müvekkilim de Erzincan Cumhuriyet Başsavcısıdır. Zaten işlediği iddia edilen suçlardan dolayı yargılanması Yargıtay ceza Dairelerinde yapılacak kişilerdendir.

Geçmişte kısa bir zaman önce bazı isnat edilen suçtan dolayı Yargıtay 13. Ceza Dairesi’nde yargılanması devam etmektedir. Bu sebeple Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı ve Özel Yetkili Mahkemesinin aldığı bu karar hukuka uygun olmayan, hukuka aykırı bir karardır. Gerekli itirazlarımızı yapacağız. Ama öncelikle bu geceki süreci bekleyeceğiz. Şu anda ek gözaltı süresi yok. Ama gelişmeleri zaman gösterir.”

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply