Bach’a özel Doodle

0

Google, 21 Mart 1685 doğumlu Alman Barok müzik bestecisinin 334. doğum gününü özel bir tasarımla kutladı.

İREM ECE ÇABUK

Alman besteci Johann Sebastian Bach, Google’a Doodle oldu. Google ekibi, 21 Mart 1685 doğumlu ünlü müzik bestecisinin 334’üncü doğum gününü kutlamak amacıyla bir Doodle hazırladı.

Dünyanın gündemine oturan bu tasarım, klasik bir Doodle olmanın dışında, kişinin kendi oluşturabileceği notalarla ve armonilerle herkesi bir bestekâr haline getiriyor. Ayrıca kullanıcıların ortaya çıkardığı besteyi sosyal medyada kaydetme ve paylaşma olanağı da sağlıyor.

‘Google Doodle’ nedir?

Doodle, Google tarafından yapılan, özel günleri,kişileri ve unutulmaz başarıları hedef alan bir tasarım. “Doodle’” ilk olarak 1998 yılında, Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in, Nevada Çölü’nde yapılan “Burning Man Festivali”ne katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleri ile ortaya çıktı.

Google’ın orijinal logosunun üzerine yaptığı bu tasarımlar sayesinde insanları eğlendirirken öğretmeyi ve bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Johann Sebastian Bach kimdir?

Johann Sebastian Bach 21 Mart 1685 tarihinde Almanya’da dünyaya geldi. Dünyaca ünlü bir  barok barok müzik bestecisi ve orgcu olan Bach, köklü Alman stillerini özellikle İtalya ve Fransa gibi dış ülkelerden aldığı ritimlerin, formların ve yapıların adaptasyonu ve kontrpuan, armoni, müzikal motiflerin organizasyonundaki ustalığıyla geliştirdi.

Bach’ın besteleri Brandenburg Konçertoları, Goldberg Varyasyonları, Si minor Missa, 2 Çile, ve 200 tanesi günümüze kadar ulaşmış 300’den fazla kantatayı kapsamaktadır.

Bach 19. yy.’da müziğinin tekrar çalınmaya başlaması ve ilginin tekrar canlanmasına kadar kendi döneminde büyük bir besteci olarak bilinmemiş ancak kendisine bir orgcu olarak büyük saygı duyulmuştur. Bugün en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilir.

Share.

About Author

Muhabir, Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply