Aydın Doğan: Bizi düşman ilan etmek inandırıcı değil

0

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğan Yayın Holding’e yönelik eleştirilerine cevap vererek, “Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Ak Parti’nin muarızı değiliz. Rakibi hiç değiliz. Biz sadece gazeteciyiz. Mesleğimiz ve işimiz bu. Bu işten para kazanıp, bağımsız yayıncılık yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın Doğan, Doğan Yayın İlkeleri Kurulu toplantısında önemli mesajlar verdi.

Hükümete cevabını Hürriyet gazetesi aracılığıyla duyuran Aydın Doğan, “Yayıncı olarak, seçim kampanyasının bir tarafı veya aktörü olarak gösterilmekten rahatsızlık duyuyoruz. Bunu hiçbir şekilde hak etmiyoruz. Seçim, partiler arasında bir yarıştır. Biz parti değiliz ve bu yarışta yokuz. Bizi taraf olarak göstermek ve düşman ilan etmek inandırıcı değildir” diye konuştu.

Kendisinin ve grubunun ‘paralelci’ olmakla suçlanıp, terörist ilan edildiğini belirten Doğan, hükümete yakın medya organlarının da bu söylemi sürdürdüğünü kaydetti.

“Köklü bir aileden geldiğini ve 40 yıldır Türkiye’de yüksek seviyede vergi verenler arasında olduğunu” söyleyen, Aydın Doğan, “Gecekondu işadamı değilim” dedi.

Doğan, “Bazı siyasetçiler ve iktidara yakın medya, seçim öncesinde, en küçük bir gerekçesini dahi göstermeden bizi düşman olarak yaftalamaya çalışıyor ve haksız ve çirkin iftiralarda bulunuyor. Zaruri olmadıkça biz bu saldırı ve iftiralara cevap vermiyoruz” diye konuştu.

‘Havuz medyası’ olarak bilinen yayın organlarına da sitem eden Doğan, şunları söyledi:

“Bir dünya görüşünü, bir ideolojiyi benimseyerek yayın yapanlara saygı duyarım. Bir siyasi partiyi destekleyen yayın organlarını da anlayışla karşılarım. Ancak, mesleği gazetecilik olmayan, medyayı başka işler için basamak ve paravan olarak kullanan kişilerin kirlettiği bir medya dünyası ile karşı karşıyayız. Basın tarihimizde benden daha kıdemli gazete sahibi yok. Bu duruma üzülmemi herhalde anlarsınız. Gazeteleri satmıyor, televizyon kanalları izlenmiyor, zarar ediyorlar. Kimse de, bu değirmenin suyu nereden geliyor diye sormuyor.”

Yayın politikalarını bundan sonra da değiştirmeyeceklerini dile getiren Aydın Doğan, sözlerini “Tek arzumuz ve amacımız, uluslararası standartta, bağımsız yayıncılık yapabilmek ve bu yolla ticari varlığımızı sürdürürken ülkemizde demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Biz bunun için çalışıyoruz ve bu düşüncemizde ısrar ediyoruz” diyerek noktaladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehine fotoğraflarının Hürriyet‘te yayınlanmasıyla gazeteye ateş püskürmüş, Hürriyet özeleştiri vermek zorunda kalmıştı.

Son olarak Mısır’ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama çarptırılma haberinin gazetenin internet sitesinde ‘Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verdiler’ başlığıyla verilmesi Doğan Grubu’nu bir kez daha ikitdarın hedefi haline getirmişti.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply