Arınç: Yayın yasağı tartışılmalı

0

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ hakkında askeri mahkemece konulan yayın yasağının kamuoyunda tartışılması gerektiğini söyledi. Arınç, Ergenekon davasını yürüten sivil mahkemenin böyle bir ihtiyaç duymadığını ifade etti.

Bülent Arınç, Anadolu Ajansı’nı ziyarettinde, askeri mahkemenin ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’na koyduğu yayın yasağına değindi. Arınç, bir gazetecinin, Taraf gazetesinde yayımlanan haberde yer alan ve Ergenekon davası sanıklarından Serdar Öztürk’e ait olduğu iddia edilen belgeye ilişkin sorusu üzerine, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nin bununla ilgili yayın yasağı getirdiğini ve belgelerden örnek alması haklarının kısıtlanmasına karar verdiğini hatırlattı.

Arınç, ”Şüphesiz anayasamızın amir hükmü basının hür olması ve sansür edilememesidir. Bu konuda bir kısıtlama kararının getirilmesi, doğrusu bizi memnun etmez. Çünkü halkın bilgilenme hakkı bizim için çok önemlidir, özgürlükler önemlidir. Ancak hem anayasamızda, hem de Basın Yasası’nın 3. maddesinde milli güvenlik, kamu düzeni vesaire gibi sebeplerle bu hakkın kısıtlanabileceği de ön görülmüştür. Dolayısıyla gerçekten tehlike ve vahamet arz eden bazı konular olursa bu konuda mahkemelerin kısıtlama kararı getirmesi de görevleri icabıdır” dedi.

Birkaç günden bu yana bu husus üzerinde yayınlar yapıldığını, Ergenekon davası kapsamında Silivri’de Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılamada sanık durumunda bulunan Serdar Öztürk’ün, ev, iş yeri ya da ofisinde gerçekleştirilen aramada ele geçirilen bir belgeden bahsedildiğini hatırlatan Arınç, dikkat çeken ilk konunun, askeri mahkemenin böyle bir karar verip veremeyeceği olduğunu söyledi.

Arınç, ”Genelde bu tür haberler üzerine sivil mahkemelerin, savcıların talebi üzerine veya bizzat kendisinde dava görülen mahkemelerin talebi üzerine karar verilebildiği görülüyor. Askeri mahkemelerin böyle bir karar vermesi konusunda sadece bir örnekten bahsedilebilir. Aktütün Karakolu’na yapılan baskınla ilgili böyle bir karar geçmişte alınmıştır. Demek ki askeri mahkeme kendisini bu konuda yetkili ve yeterli görmektedir” dedi.

Kararın içine bakıldığında bazı konuların dikkat çektiğini anlatan Arınç, ”Öncelikli olarak Silivri’de bir dava görülüyor. Bunun bir örgüt davası olduğunu da biliyoruz. Bu davada sanık olarak görünen bir kişinin ofisinde ele geçirilen bir belge varsa davayı gören mahkemenin bu konuda bir yayın yapma yasağı getirmesi ve bunu talep etmesi söz konusu olabilir” diye konuştu.

“ASKERİ MAHKEMENİN KENDİNİ YETKİLİ GÖRMESİ…”

Arınç, görevin sivil yargıda olduğunu belirterek, “konuyla ilgili askeri mahkemenin kendini yetkili görmesi dikkat çekicidir” dedi. Bu belgeyle ilgili henüz bir suçlama ve suç tasnifi yapılmadığını, belgenin hangi suça ve örgüte işaret ettiği, gerçek olup olmadığı konusunda henüz bir soruşturma sonuçlanmadığını, iddianame tanzim edilmediğini veya takipsizlik kararı verilmediğini belirten Arınç, şunları söyledi:

”Dolayısıyla soruşturmayı yapanlar sivil savcılarsa ve görülmekte olan davayla ilgi ve irtibatı da henüz ortaya çıkmamışsa, bu belge üzerinde bir yayın yapma yasağının askeri mahkeme tarafından kendisini görevli addederek bir karar verilmesini ben doğrusu çok ilginç buluyorum” diye konuştu.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply